Hamilelikte Zerdeçal Zararlı Mı ?

Hamilelikte Zerdeçal Zararlı Mı ?

Zerdeçal çok yıllık bir bitki türüdür. Acı bir tada sahip zerdeçal, genel olarak toz şeklinde bulunur. İçeriğinde bulunan etken maddesi kurkumin, çok güçlü bir yapıya sahiptir. Birçok hastalık tedavisinde kullanılan bu bitkiyi, yemeklerde baharat olarak kullanmakta çok yaygın bir davranıştır. Gebe kadınların da zerdeçalı bu şekilde tüketmelerinin, bebeğe bir sorun teşkil etmediği belirtilmiştir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, zerdeçalın uyarıcı özelliğinin bulunmasıdır ve özellikle gebeliğin son aylarında rahim uyarılmasına yol açabilme ihtimalinden dolayı, doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir. Doktorun vermiş olduğu doz miktarına uyulmalıdır. Faydalı olan herhangi bir şeyin, doz ayarı aşıldığında zararla dönebileceği unutulmamalıdır. Doktor onayı olmadan zerdeçal kullanımında ise, gebelerin hem kendi sağlığı için hem de fetüs sağlığı için uyarılara dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde fetüs sağlığını etkileyen en büyük risk, genetik hasara uğrama ihtimalinin söz konusu olmasıdır. Bu süre boyunca fetüsün etkilenme ihtimalinden dolayı, herhangi bir ilaç kullanımı önerilmez. Çünkü ilaç veya başka kimyasal kullanımı, fetüs üzerinde tehdit oluşturacak etkiye sahiptir. Bu dönemde doktor kontrolü ile kullanılan zerdeçalın, fetüsün genetik hasara uğramasına karşı koruyucu bir görev yaptığına inanılmaktadır.

İçeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde, gebenin herhangi bir enfeksiyon hastalığına yakalanmasına karşı önleyici rol oynar.

Gebelikte çok karşılaşılan sorunlardan biride sindirim sistemi sıkıntısının yol açtığı, kabızlık ve hemoroid sorunudur. Yemeklerde baharat olarak tüketilen zerdeçal, bu sıkıntılara karşılaşmayı aza indirmektedir.

Gebelik sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta, sigara ve alkol kullanımından uzak durulmasıdır. Bu iki maddenin kullanımı, fetüs üzerinde çok büyük tehlikelere yol açmaktadır. Fetüsün direk olarak, kalp ve beyninde hasara yol açabilecek komplikasyonlara sebep olur. Doktor kontrolü ile kullanılan zerdeçal, bu hasarın olmamasına karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. Alkole maruz kalan fetüslerin, fetal alkol sendromuna yakalanma riski vardır ve bu risk de fetüste zekâ geriliğine yol açar.

Hamilelikte el ve ayaklarda şişme gözlenmesine bağlı ödem oluşur. Zerdeçal, aşırı ödem oluşmasına karşı koruma görevi yapar.

Fetüsün akciğer gelişimi, dünyaya geldiğinde uyum sağlayabilmesi için önemli bir faktördür. Özellikle erken doğumlarda fetüs, gelişmesini tamamlayamamış bir akciğer ile dünyaya gelir. Yaşama şansını büyük derece etkileyen bir durumdur. Zerdeçal kullanımının, bu gelişimi güçlendirmede faydası olduğu söylenmektedir.

Hamilelikte Zerdeçal Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebe kalmadan önce, safra kesesi ile alakalı bir sıkıntı yaşamış olan kadınların zerdeçal tüketiminden uzak durması önerilir.

Diyabet sorunu olan gebelerinde, gebelik süresi boyunca zerdeçal kullanmaması gerekir.

Aşırı kullanımı sindirim sistemi üzerinde etki yaparak; mide bulantısına, ishale ve mide ekşimesine yol açabilir.

Doktorun vermiş olduğu doz ayarını kaçırmak ve fazla miktarda zerdeçal tüketmek, hem anneye hem de fetüse zarar verebilmektedir.

Birçok alanda faydası bulunan zerdeçalın net bir şekilde zararı tespit edilmemiştir fakat ihtimaller söz konusu olduğundan dolayı, gebenin hem kendi sağlığı için hem de fetüs sağlığı için sınırlı miktarda tüketmesi önerilmektedir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Domates Yenir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi