Hamilelikte Yumurta Yenir Mi?

Hamilelikte Yumurta Yenir Mi?

Hamilelik süresinde bebeğin sağlıklı gelişimini destekleyecek, anneyi fazla kilo aldırmayacak, aynı zamanda da annenin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini depolayabileceği tarzda beslenme programı oluşturulması önemlidir. Sebze, meyve, tahıl ve hayvansal kaynaklı gıdaların yeterli ve düzenli şekilde alınması gerekmektedir. Hamilelikte yumurta da mutlaka tüketilmesi gereken hayvansal proteinler arasındadır. Ancak bazı kişiler yumurtayı sevmeyebilmekte ya da alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu durumdaki kişilerin yumurtanın besleyiciliğine yakın başka bir yiyecek ile ikame ettirmesi sorunu ortadan kaldırmaktadır. Yumurta hamilelik süresince günde bir adet mutlaka tüketilmelidir. Hem bebek hem de anne üzerinde çok faydaları bulunmaktadır.

Hamilelikte Yumurta Yemenin Faydaları

Öncelikle yumurta içinde yer alan önemli vitaminler, mineraller ve besin maddeleri her hamilenin ihtiyacı olan besinlerdir. Örneğin içinde bulunan protein miktarı hamile bir bayanın günlük tüketmesi gereken protein miktarının % 10’unu sağlıklı bir şekilde karşılamaktadır. Sağlıklı yağları barındıran yumurta kalorisi aşırı olmadığından şişmanlatmadan annenin beslenmesini sağlamaktadır. Öte yandan içinde zengin folik asit kaynakları bebek gelişiminde etkin rol oynamakta, doğum kusurlarının ve bebekte olası beyin hasarlarının engellenmesini sağlamaktadır. Hamilelikte yumurta tüketmenin yararlarından birisi de omega 3 zengini olmasından kaynaklanmaktadır. Omega 3 bebeğin zihinsel gelişimini olumlu etkilemesinin dışında erken doğum riskini azaltmakta ve bebeğin doğum ağırlığına sağlıklı bir şekilde kavuşmasını sağlamaktadır.

Gebelik Döneminde Yumurta Yemenin Riskli Yönleri

Hamilelikte yumurta yemek her ne kadar anne ve bebeğe sayısız fayda sağlıyor olsa da bazı durumlarda sağlık açısından büyük risk yaratmaktadır. Örneğin çiğ ya da az pişmiş yumurta yenildiğinde eğer salmonella bakterisi taşıyorsa hamilelere büyük zararlar vermektedir. Bu bakteri çocuğa geçmese de anne adayını kusma, bulantı, ateş ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarla ciddi boyutlarda hasta etmektedir. Aslında bu bakteri gıda zehirlenmelerinin de baş kaynağı olduğundan zehirlenen anneler bu sorunla daha ciddi boyutlarda boğuşmak zorunda kalmaktadır. Bakteri taşıma riski dışında yumurtanın doğal içeriğinde bulunan ağır metaller nedeniyle bebek ve anne için tehlikesi bulunabilmektedir. Bu nedenle aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Son olarak kolesterol sorunu olan ya da hamilelik nedeniyle bu sorunu ortaya çıkan anne adayları doktora danışmadan yumurta tüketmekten kaçınmalıdır.

Yumurtanın Riskli Yönleri Nasıl Azaltılır?

Hamileler için çok yararlı aynı zamanda da riskler taşıyan yumurtadan maksimum faydayı sağlayarak zararlı yönlerini ortadan kaldırmak için yumurtalar iyice pişirilmelidir. Her ne kadar tam pişirilmiş olduğundan emin olsanız da yumurtanın pişmiş halde 2 saatten daha uzun süre dışarıda saklanması önerilmemektedir. Yemeyeceğiniz haşlanmış yumurtayı dolapta muhafaza etmek çok önemlidir. Bunun dışında çiğ halde yumurtalar asla buzdolabı dışında saklanmamalı, buz dolabında da ayrı bir bölmede muhafaza edilmelidir. Diğer yiyeceklere temas etmesi mutlaka önlenmelidir. Çünkü salmonella mikrobu başka yiyeceklere bulaştığında sizi tekrar tekrar hasta etme yeteneğindedir.

 

Etiketler

kalemsilgi