Hamilelikte Yatış Şekilleri

Hamilelikte Yatış Şekilleri

Hamilelikte özellikle sol tarafa yatış pozisyonu önerilir. Çünkü ortasından en büyük toplar damar geçer. Sağa doğru yatıldığı zaman rahim bu toplar damara baskı uygular. Ayrıca kalbe dönen kan miktarı da azalır, bu da bebeğe giden kan miktarının azalması anlamına gelmektedir. Sağ tarafa yatıldığında kalbe dönen kan miktarı azaldığı için şişliklerin artmasına neden olabilir. Sol tarafa yatıldığında ise bebeğin eşine giden kan miktarı artar, böylelikle bebek için daha fazla oksijen ve besin maddesi oluşur. Sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu arttırarak vücuttaki şişlikleri azaltır. Hamile bayanların en rahat yatma pozisyonu sola doğru yatıp, bacaklarını karna doğru çektiği pozisyondur. Sırtınızın arkasına bir yastık koyarsanız da hem daha rahat eder hem de sola doğru dönmenizi engellemiş olursunuz.

Hamileliğin ilk üç ayı için yatış pozisyonu çok önemlidir. Yüzüstü hariç her pozisyonda yatılabilir. Çünkü bu dönemde rahim küçük ve hafif olduğu için damarları bası yapmaz.

Hamileliğin özellikle son aylarında ise sırt üstü yatmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bu pozisyon şeklinde rahim, bütün ağırlığıyla büyük kan damarlarına, omurgaya, sırt kaslarına, ve bağırsaklara baskı yapar. Bu da bel ağrılarına ve hemoroide neden olabilir. Sırtüstü yatmak kan basıncında düşüş yaptırır ve bazen anne adayları bu şekilde baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetlerde bulunur.

Hamilelikte kesinlikle yüzüstü yatmamak gerekir. Tahmin edildiği gibi rahim ve bebek bu pozisyonda baskıya uğrar.

Anne Günlüğü