Hamilelikte Yaşanan En Önemli Değişiklikler

Hamilelikte Yaşanan En Önemli Değişiklikler

Hamilelikte ilk aylardan itibaren son aylara kadar kadınların vücudunda yaşadığı 8 önemli değişiklik vardır.

1. Düzenli adet ve cinsel hayatı olan kadının adet gecikmesi olduğu zaman bu gebeliğin ilk belirtisi olarak düşünülmelidir. Çok sık olmamakla birlikte gebelik varken ilk 2-3 ay kanama normal adet kanaması gibi olmasa da az az ve kısa süreli devam edebilir.

2. Gebeliğin ilk aylarında hormonsal değişimlerle birlikte vücutta sıvı birikiminin azalmasıyla; ödem, karında şişlik, kilo artışı, bulantı, kusma gibi vakalar görülebilir.
Yeme alışkanlıklarının düzeltilmesi, tuzun azaltılması ve hareketliliğin arttırılması ile bu sorunlar en aza indirilebilir. Bulantılar için azar azar ve sık yemek yemek çözüm yolu olabilir.

3. Gebelikle birlikte kanın sulanmasından dolayı anne adayında kansızlık oluşabilir. Bu da uykuya meyili arttırır. Bu nedenle anne adayının bol bol uyumasında bir sakınca yoktur.

4. İlk üç ayda meydana gelen değişimlerden birisi de göğüslerde gerginlik, hassasiyet ve büyümedir. Destekli sütyen kullanıp bu değişikliğin anne olmak adına yaşandığı düşünülürse sıkıntı ortadan kalkar.

5. Gebelikle değişen hormonal düzen anne adayını psikolojik yönde olumlu da etkileyebilir olumsuz da.

6. Hamilelik sürecine bilinçaltında, anneliğe ait negatif şartlanmalar, gebelik boyunca kusma, bulantı, çeşitli ağrılar, sinirlilik, huzursuzluk, ağlama nöbetleri, yakın çevre ile iletişim bozuklukları ve uyku düzensizlikleri yaşanır. Bunlar zihinsel sıkıntıların vücuda yansımasıdır. Zihinsel olarak iyileşmeye çalışarak kurtulunabilinir.

7. Bu dönemde 5. aydan sonra iştahtaki artma kontrol altına alınmazsa buna bağlı olarak şeker hastalığı ve tansiyon riski ortaya çıkabilir. Buna çözüm olarak diyet düzenlenmeli ve hamilelik egzersizleri yapılmalıdır.

8. Son aylarda özellikle de büyük şehirlerde yaşayan anne adaylarının tek sıkıntısı doğumla ilgili korkulardan kaynaklanmasıdır. Buna bağlı olarak da mide rahatsızlıkları ve uyku bozuklukları ortaya çıkar. Bu dönemi huzurlu geçirmek için anne adayı doğum konusunda bilinçlenmeli, geçmiş olumsuz tecrübelerden uzak durmalıdır.

Anne Günlüğü