Hamilelikte Varis Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hamilelikte Varis Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hamilik döneminde oluşan varisler kadınlar için son derece can sıkıcı olmaktadır. Varisler genellikle bacak ve ayak bölgesinde oluşurlar. Dışarıdan bakıldığından toplardamar genişlemesine bağlı olarak, damarlar ince ince derinin yüzeyinden belirgin hale gelir. Bu da estetik açıdan çirkin görüldüğünden kişiye rahatsız verir. Varis tedavisi mümkün olduğundan, kişiler varisleri ile birlikte yaşamak zorunda değillerdir.

Hamilelikte Varis Neden Olur?

Varis, toplardamarlarda bulunan kapakların işlevini tam olarak yerine getirmemesi ile oluşur. Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi kirli kanı temizlemektir. Toplardamarlar vücutta yukarı doğru, yani yer çekiminin tersi yönünde hareket ederler. Damarların bu görevi yerine en iyi şekilde getirebilmeleri için, damarlarda yukarı hareketi destekleyen bazı kapakçıklar bulunur. Hamilelikte bu kapakçıklar hasar görebilir. Bunun sonunda damarlarda aşağıya doğru basınç olur. Basınçla birlikte damarlar dışarıdan görülebilir hale gelir.

Hamilelikte Varis için Bazı Çözümler

– Rahatsız ayakkabılar ve topuğu çok yüksek olan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

– Uzun süre ayakta durulmamalıdır.

– Bacakları çalıştıran egzersizler yapılmalıdır.

– Dar kıyafetler tercih edilmemelidir.

Evde varis tedavisi yöntemleri uygulanmalıdır.

Hamilelikte Varis için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte varis bitkisel tedavi yöntemi olarak zencefil sıklıkla tercih edilmektedir. Bu bitki, iltihabı azaltan özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Varis kaynaklı ağrılar ve varisin yol açtığı çirkin görüntü zencefil sayesinde giderilebilir. Doğal olduğundan yan etkisi bulunmaz. Aktarlardan aldığınız zencefil ile eczanelerden bulabileceğiniz E vitamini bir kapta güzelce karıştırdıktan sonra sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulayın. Varislerinizde kısa süre içerisinde azalma olduğuna tanıklık edeceksiniz.

Varis için Güvercin Ağacı Bitkisi ile Tedavi

Güvercin ağacı adı verilen bitki oldukça nadir bulunur. Zencefil gibi iltihapları azaltan etkisi sayesinde varisin görünümü azaltır. Bu bitki kaynatılarak çay olarak içilebilir. Ya da buzlukta dondurulduktan sonra bir poşetin içerisine alınarak varis olan bölge üzerinde bir müddet bekletilerek uygulanabilir. Güvercin ağacı bitkisinin içerisinde cilt sağlığı için faydalı yağlar bulundur. Galik asit cildi canlandırır. İçeriğinde bulunan tanenler cildi tazeleyerek cildi besler. Bu nedenle yalnızca varis hastası olanlar için değil, herkesin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan bir bitkidir.

Varis için Ekinezya Bitkisi ile Tedavi

Hamilelikte varis çorabı giymek istemeyen kişiler, doğada yer alan bitkilerden faydalanarak, yan etkiler olmadan varislerini tedavi edebilirler. Ekinezya bitkisi sağlık için son derece faydalı olan bu bitkidir. Bu bitkinin çayı yapılarak tüketildiği zaman bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etki yapar. Bu bitki aynı zamanda varis tedavisi için de birebirdir İster çayı yapılarak ister buzlukta bekletildikten sonra sorunlu bölgeye kompres yapılarak bitkinin iyileştirici özelliğinden faydalanmak mümkün. Varis ağrıları ve damar içindeki iltihaplar ekinezya bitkisi ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gülden Gelen Güzellik: Gülsha başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü