Hamilelikte Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik dönemindeki uyku düzeni hem anne adayının hem anne karnındaki bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Ne var ki anne adaylarının vücutlarında yaşanan pek çok değişiklik nedeni ile uyumak zorlaşmakta ve düzen bozulmaktadır. Her ne olursa olsun anne adayları hamilelikte uyku ilaci kullanmadan, doğal şekilde uykuya dalmalı, kaliteli uyumalı ve yeterli uykuyu almalılardır. Aksi takdirde hem anne hem de bebek sağlıksız olacaktır.

Hamile Kadınlar Neden Uyku Problemleri Yaşarlar?

Çoğu anne adayı özellikle hamileliğin ilk birkaç ayında bazı uyku problemleri ile karşılaşırlar. Uykuya dalmakta zorlanırlar, kaliteli uyuyamazlar ve uykudan sürekli uyanırlar. Buna benzer bütün uyku problemlerinin oluşmasının nedeni, vücuda dinginlik veren ve sakinleştirici etki yapan progesteron adı verilen hormonunun kanda yüksek değerlerde seyretmesidir. Anne adayları uykularını yeteri kadar alamadıkları için kendilerini halsiz ve yorgun hissedebilirler.

Hamilelikte En Uygun Uyku Pozisyonu

Bebek ve anne adayı sağlığı için en uygun hamilelikte uyku pozisyonları öğrenilmeli ve uygulanmalıdır. Bazı uyku pozisyonları anne için rahat değildir ve bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Örneğin; hamilelikte sırtüstü yatmak hem rahat olmadığından hem de sağlıksız olduğundan önerilmez. Sağlıksız olmasının sebebi, rahimde bulunan bebeğin ağırlığının bel kemiğinin üzerine ve sırtın üzerine verilmesidir. Bu bölgeler zaten hamile olmayan insanlarda bile oldukça hassastır. Hamile kadınların sırt ve bel bölgeleri daha da hassaslaşır ve ileri vakalarda bu bölgelerde sakatlığa bile neden olabilir.

Yanlış Uyku Pozisyonu ile Uyumanın Bebeğe ve Anneye Zararları Nelerdir?

Yanlış uyku pozisyonları anneyi ve bebeği besleyen ana kan damarlarının daralarak sıkışmasına neden olabilir. Kan akışı zayıflayacağından bazı bölgelerde uyuşma ve hissizlik görülebilir. Yanlış yere bebeğin ağırlığı verilmesi ile birlikte vücutta ağrılar ve sakatlanmalar oluşabilir. Hamileliğin ilk zamanlarında uyuma pozisyonları çok önem teşkil etmezken, bebeğin ağırlığı ile birlikte uyku pozisyonları son derece önem taşımaktadır. Bebeğin ağırlığı arttıkça annenin uyku pozisyonlarına daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu nedenle yanlış pozisyonlar özellikle gebeliğinin sonlarına doğru tercih edilmemelidir.

Hamilelikte İdeal Uyku Süresi Ne Kadardır?

Hamilelikte kaliteli bir uyku bebek sağlığı için gereklidir. Hamilelikte kaç saat uyumalıyım sorusunun cevabı bu nedenle sıklıkla merak edilmektedir. Hamile bir kadının ideal olarak geceleri en az 9 saat uyuması gerekmektedir.  Bundan fazlasının uyulması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Peki, gebelikte çok uyumak bebeğe zarar verir mi? Evet, 9 saatten fazla uyunmamalıdır. 9 saat uykuya ilaveten, hamile kişi kendini yorgun hissediyorsa, gündüzleri de yaklaşık 1 saat kadar kestirebilir. Öğlen uykuları hamile kişinin enerjisini toplamasını, kendine gelmesini ve zihnini dinlendirmesi için gereklidir. Bu nedenle hamile kişinin öğlen uykusunu uyuması hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.

Etiketler

Anne Günlüğü