Hamilelikte Süt İçmek Zararlı Mı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Süt İçmek Zararlı Mı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Gebelik, değişen duygular ve tonlarca soru ile yüklü olduğunuz zamandır. Fetüsünüzün büyümesinden egzersiz yapmaya, ne diyet izleyeceğinize kadar beklerken neredeyse her şey bir soru işaretidir.

Süt, hamileyken hayati bir diyet kalsiyum kaynağıdır. Yeterli miktarda sütün olması bebeğinizin mineral ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olacaktır. Çalışmalar, hamile bir kadının günlük 1.000 ile 1300 mg kalsiyum gerektirdiğini ortaya koyuyor. Hamilelik esnasında süt içmenin sağlık açısından kesinlikle iyi bir durumdur, herhangi bir diyet değişikliği yapmadan evvel doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

 Hamilelikte Süt İçmenin Faydaları

Hamilelik sırasında süt tüketmenin yeni doğanlara hayatın erken evrelerinde fayda sağladığı bilinmektedir. Araştırmacılar hamile kadınlara her gün üç fincan süt veya diğer süt ürünlerini önerir.

Beklediklerinde günde en az 150 ml süt içerse kadınların daha uzun boylu çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Bu tür çocuklar süt içmeyenlere kıyasla daha çok tartabilir ve daha hızlı büyürler.

Çalışmalar aynı zamanda gebelik döneminde süt içmenin erişkinlikte fayda sağlayabileceğini önermektedir. Bu çocukların da gençlerin geç dönemlerinde kan dolaşımında insülin düzeyleri daha yüksek gibi görünmekte ve böylece tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

Hamilelik sırasında tüketilen süt, gelecekte osteoporozdan muztarip çocuk riskini de azaltır. Süt, D Vitamini bakımından zengin olduğu için yeni doğan raşitizmi riskini de azaltır. Daha da önemlisi, yüksek IQ’lu çocukları isterseniz, sütteki iyot içeriği fetal beyin gelişimini artıracaktır.

Sadece bunlar değil. Süt harika bir anti asittir. Mide ekşimesi ve diğer gastrik problemler gebelikte yaygın olduğundan, içme sütü bu semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca süt, hidrat tutmaya yardımcı olur ve bu süre zarfında sıvı kaybını telafi eder.

 Hamileler Hangi Süt Çeşitlerini Kullanmalı?

 Yağsız İnek Sütü

Hamilelik sırasında istenmeyen kalorileri koymak istemiyorsanız, yağsız süt iyi bir seçimdir. İnek sütü, doymuş yağ içeriğinin hafifletilmesi için uzaklaştırıldığı bir süreç geçirir. Bu işlem, gebelik sırasında yüksek oranda ihtiyaç duyulan A, D, E ve C gibi yağda eriyen vitaminleri de azaltır. Bir fincan kadar az yağlı süt 305 mg kalsiyum sağlamaktadır. Bir fincan kadar yağsız süt 83 kalori içermektedir. Günde 2 ile 3 bardak içmek, gebelik sırasında günlük olarak kalsiyum ihtiyacınızın fazlasıyla karşılamanıza yardımcı olmaktadır.

 Tam Krema Sütü

Tam yağlı süt yaklaşık yüzde 3,5 daha fazla yağ içeriğine sahiptir. Hamilelik sırasında fazla kilolu değilseniz ve kilo almamak istiyorsanız, hamilelik döneminde tam kremalı süt içmek yağlı doğası gereği doğru seçenek olamaz. Bir fincan servis için yaklaşık 5 gram doymuş yağ içerir. Bu, günlük limitinin % 20’sidir. Ayrıca fincan başına 149 kalori içerir.

  Pastörize İnek Sütü

İster yağsız ya da tam krema sütünü seçin, pastörize olması önemlidir. Pastörizasyon, sütü belirli bir sıcaklığa ısıtarak ve daha sonra soğutarak bakterilerin büyümesini yavaşlatır. Çiğ sütün içilmesi hamilelik sırasında tehlikeli olabilir. İçinizde ciddi enfeksiyonlara ve büyümekte olan fetüslere neden olabilecek bakteriler bulunur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), tüm hamile kadınların pastörize edilmemiş sütten yapılmış gıdalardan kaçınmalarını öneriyor.

 Ham Süt

Pastörize edilmemiş veya çiğ süt içmek veya çiğ sütten hazırlanan herhangi bir şeyi tüketmek gebelik sırasında güvende değildir. Pastörizasyon sürecinde, çeşitli hastalıklara katkıda bulunan mikroplar genelde yüksek sıcaklıkta ısıtıldığında yok edilir. Çiğ sütün tüketimi ( pastörize edilmemiş ve mikrop taşımaktadır ) birçok hastalık riskini arttırmaktadır. Listeriyoz mikroplardan kaynaklanan bir enfeksiyondur.

   Ne Kadar Miktarda Süt İçilmeli?

Gebeliğinizin ağırlığı, yüksekliği veya safhası veya gün boyunca sahip olduğunuz fiziksel aktivitelerin seviyeleri ne olursa olsun, günde 3 bardak tüketin. Hamilelik esnasında hangi süt türünü tüketiyorsanız kullanın, doğru miktarda süt tüketmeniz esastır. Böylece vücudunuza ve büyüyen bebeğinize gerekli besin maddelerini sağlayın. Sağlıklı bir birey olmak için sütten vazgeçmemek gerekiyor. Yoğurt gibi süt gıdaları sağlıklı bir öğleden sonra çerez yapabilir. Tahıl kasesinde süt içebilirsiniz. Akşam yemeğinde, bir fincan yağsız süt alın. Salatada düşük yağlı peynir dahil, harika bir seçim yapabilirsiniz.

 Hamilelikte Sütten Kaçınma Durumu

Hamur işleri sırasında kalıp olgunlaşmış ve mavi damarlı peynirlerden oluşan peynirleri satan pastanelerden kaçınılmalıdır. İşlenmemiş keçi veya koyun sütü ile elde edilen peynir bakteri içerebilir. Gıda zehirlenmesine neden olabileceğinden gebelik sırasında pastörize edilmemiş sütü kullanmaktan kaçının.

Etiketler

kalemsilgi