Hamilelikte Soğan Yemenin Faydaları

Hamilelikte Soğan Yemenin Faydaları

Yemeklere lezzet katan soğan sağlık açısından da sayısız faydaya sahiptir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller vücudu desteklemekte, doğal antibiyotik olan yapısı hastalıklara karşı korumaktadır. Ancak hamilelik dönemi oldukça hassas bir dönemdir. Normal beslenme periyodunda zararlı olmayan bazı yiyecekler bu dönemde hamile bayanlara dokunabilmektedir. Hal böyle olunca da hamilelere soğan zararlı mı, hamilelikte soğan yemenin faydaları neler gibi sorular anne adaylarının aklını meşgul etmektedir. Bu nedenle bilimsel verilerden yola çıkarak yazdığımız bu bilgilendirici makaleler hamile annelerin hamilelikleri boyunca endişelenmeden doğru beslenmesini sağlamaktadır.

Soğan Hamilelik Süresince Anneyi Destekler

Bilindiği gibi gebelikte iyi kolesterol seviyesi anlamına gelen HDL değerinin arttırılması kötü kolesterol LDL değerini düşürdüğünden oldukça istenen bir durumdur. Bazı besinler LDL değerini düşürerek anne adayının doğru lipit metabolizmasında kalmasını sağlamaktadır. Soğan da bu harika sebzelerden birisidir. Ayrıca soğanın içeriğinde bulunan krom sayesinde insulin direnci kırılmakta, anne adayları fazla kilo almadan sağlıklı bir gebelik geçirmektedir. Aynı şekilde hamilelikte soğan yemek lif içeriği zengin olduğundan dolayı kabızlık ve sindirim sorunlarını düzenlemektedir. Sadece lif içeriği değil düşük kalorili bir gıda olması nedeniyle de sağlıklı beslenmeyi desteklemektedir. Soğanın içinde bulunan C vitamini ve antioksidanlar anne adayının bağışıklığını güçlendirmekte, hastalıklara yakalanmasını önlemektedir. Ayrıca soğan tam bir antibiyotiktir. Hamile bayanları enfeksiyon kapma riskinden kurtarmakta, kan basıncını düzenleyerek hipertansiyonu önlemekte, içinde bulunan önemli aminoasitler sayesinde de vücuda detoks yapmaktadır.

Soğan Anne Adayının Ağız Sağlığını Korur

Hamilelikte soğan yemenin en önemli yararlarından birisi de ağız sağlığına katkı sağlamasıdır. Hamilelik boyunca annenin vücudunda hormonal anlamda çok şey değişmektedir. Bu da ağız sağlığını bozucu etki yapabilmektedir. Ağızda plak, enfeksiyon oluşma riski çiğ soğan tüketerek engellenebilmektedir. Soğanın içindeki antibiyotik maddeler bakterileri öldürerek diş eti yararları ve kanamalarını yok etmektedir.

Soğan Bebeğin Sağlığına Katkı Sağlar

Hamilelikte soğan tüketen bayanların bebekleri daha sağlıklı gelişirken, doğum kusurlarının görülme oranı da bir hayli düşmektedir. Soğanın içeriğindeki vitamin ve minerallere ek olarak biotin ve krom mineralleri bebeğin gelişiminde çok fazla ihtiyaç duyulacak maddelerdir. Buna paralel olarak soğan folik asitçe de oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda folik asitin doğumu kolaylaştırdığı ve doğum kusurlarını azalttığı kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Soğan Tüketimine Karşı Uyarılar

Soğan hamilelere çok yararlı olmasına rağmen bazı açılardan kullanımının sınırlandırılması gereken sebzelerdendir. İçeriğinde bulunan ağır metaller hem anne adayı hem de bebek için zararlı olmaktadır. Bunun dışında çiğ soğanın fazla tüketilmesi mide problemlerine, hazımsızlık ve mide ağrılarına neden olmaktadır. Aşırı tüketimden kaçınılmakla birlikte, soğan alerjisi bulunan hamilelerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Alerji sorununuz yoksa dahi gebelikle birlikte oluşabileceğini göz önüne alarak alerji testlerinin yapılması gerekmektedir. Soğan yedikten sonra beklenmeyen bir rahatsızlık olduğunu fark eden hamilelerinse hemen bir doktora başvurması önemlidir.

 

Etiketler

kalemsilgi