Hamilelikte Sigara Kullanımı ve Sigaranın Zararları

Hamilelikte Sigara Kullanımı ve Sigaranın Zararları

Sigaradaki nikotin kuvvetli olduğundan damar büzücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle anne rahmine temiz kan taşıyan kan damarlarında ve göbek kordonundaki bebeğe besin ve oksijen taşıyan damarlarda büzülme görülür. Bebeğin gelişimi için gerekli ve yeterli miktarda besin ve oksijen fetusa ulaşamaz. Kandan bebeğe geçen karbon monoksit fetal kan dolaşımında anneninkinden % 15 fazladır ve oksijen yerine bağlanır. Gelişmekte olan fetusun dokularına oksijen gitmesi azalır. Bunun neticesinde de bebek fazla gelişmez, küçük kalır; doğum ağırlığı düşük ve boyu normalden kısa olur.

Gebelikte sigara kullanımının düşük riskine de yol açtığı bilinmektedir. Sigara içen anne adayı düşük veya erken doğum yapma riskine sahip olur. Sigara içen annelerin bebekleri normalden 200-250 gr düşük doğarlar, boyları da normalden 1 cm kısadır. Yapılan araştırmalarda erken doğumların %14’ünden, bebek ölümlerinin de %10’undan hamilelik döneminde sigara kullanan anneler sorumludur.

Nikotin ve metabolitlerin anne sütüne de geçtiği bilinmektedir. Nikotinin anne hormonal sistemine veya direkt göğüsleri besleyen kan akımlarına etkisi sonucunda süt miktarı azalır ve sigara içen annelerin sütü daha az olur.

Annenin hamileliği süresince sigara içmesi veya pasif sigara maruziyeti neticesinde kromozomlar zarar görmekte ve yeni doğan bebekte birtakım anormallikler görülebilmektir. Bu anormalliklere örnek; yarık damak ve dudak, kalp kapak hastalığıdır.

Anne Günlüğü