Hamilelikte Seyehat Etmek

Hamilelikte Seyehat Etmek

Bayramın yaklaşmasıyla anne adayları seyahat etmek konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Aynı zamanda hamile kalmadan önce seyahat etmeyi seven ve sürekli gezen anne adayları da bu konuda kararsızlık yaşamaktadır. Hatta doğuma kadar hiç seyahat etmemeyi düşünen anne adayları da vardır. Fakat seyahat etmek zorunda kalabilirsiniz. İşte o zaman da bilmeniz gereken basit kurallarla kolay seyahat edebilirsiniz. Hamilelik çoğu zaman güzel bir duygu olsa da bazen insanı çıldırtan bir hal alabiliyor. Çünkü hamilelik ile birlikte değişen vücut anne adayını zaman zaman yorabiliyor. İşte böyle zamanlarda bulunduğunuz ortamdan uzaklaşarak kendinize tatil ilan etmek iyi geliyor.Gebelikte Seyahat

İlk olarak yapmanız gereken seyahate çıkmadan önce doktorunuzla görüşmek ve doktorunuzun onayını almak olacaktır. Eğer her hangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz onay vermeyecektir. Tabiî ki bu doğuma kadar hiç seyahate çıkmayacağınız anlamına gelmez. Örneğin düşük tehlikesi olan bir gebelikte uzun süre yolculuk yapmak tehlikeli olabilir. Aynı şekilde gebeliğin son aylarında da seyahat yapmak pek önerilmez. Çünkü erken doğum riski olabilir. Kısa süreli yolculuklarda bir sorun olmayacağı düşünülmektedir. Ancak çok sıcak ya da çok soğuk olan farklı bölgeler sizi yorabilir. Zaten vücudunuz gebeliğe zor alışırken bir de böyle bir durum sizi yorgun düşürür.

Seyehat Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapacağınız seyahat araba ile olacaksa bazı kurallara uymanız gerekir. Araba yolculuğu her zaman yapılabilir. Kısa mesafelerde dahi insanlar arabaya binme ihtiyacı hisseder. Anne adaylarının da arabaya binmeme gibi bir ihtimali yoktur. Çünkü otomobil artık insan hayatında vazgeçilmezler arasında yer almaya başladı. Araba ile yolculuk yapacaksanız rahatınızı düşünmek zorundasınız. Çünkü hamilelikte rahatsız bir oturuş şekli sorun olabilir. Uzun yolculuklarda sık aralıklarla mola vermeli ve yürüyüş yapmalısınız. Eğer arabayı siz kullanıyorsanız yanınızda mutlaka birileri olmalıdır. Aynı zamanda son aylarda araba kullanmak tehlikeli olabilir. Mümkün olduğunca araba kullanmamaya dikkat edin. Araba ya da uçak yolculuklarında emniyet kemeri takmalısınız. Ancak emniyet kemerinizi karnınızın üstünden değil, karnınızın altından geçirmeye dikkat edin. Emniyet kemeri kalçanızın hizasında olmalıdır. Yolculuklarda emniyet kemeri takmaya özen gösterin. Hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız için bu gereklidir. Yurt dışı gezisine gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilgi almalısınız. Temizliğinden emin olmadığınız besinleri yememeye dikkat etmelisiniz. Araba ile yolculuklarda en yakın hastanelerin numaraları ve yerleri öğrenilmelidir. Ters bir durum olduğunda bu sizin için faydalı olacaktır. Yanınıza gerekli olan tüm eşyaları alın. Doktorunuzun izni olmadan asla yola çıkmayın.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğe Karar Vermek: Gebeliğe ve Anneliğe Hazır Mıyım? başlıklı makalemizde anne olmaya hazır mıyım testi, anne olmaya hazırmıyım ve anne olmaya hazırmıyım testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü