Hamilelikte Şeker Yükleme Nedir Neden Yapılır?

Hamilelikte Şeker Yükleme Nedir Neden Yapılır?

Gebelik boyunca anne ve bebeğin sağlık durumu yakından takip edilmektedir. Bu dönemde anne ve bebeğin kalıcı hastalıkları olup olmadığı tespiti anne karnında belirlenmektedir. Anne karnında iken bebeğin genel sağlığı her zaman gözlem altında olmaktadır. Son yılların en sık karşılaşılan hastalıklarından biri olan diyabet hastalığı gebelikte de geçici olarak meydana çıkabilmektedir. Anne adayının tükettiği gıdalardan kaynaklı olarak gebelik diyabeti yaşayabilmektedir.

Kan şekerinin ölçülmesi insülin ile belirlenmektedir. Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu gebelik döneminde yükselebilmektedir. Bu nedenle kan şekerinin de yüksek çıktığı görülebilmektedir. Hücrelere glikozun taşınmasını sağlayan insülin hormonu diyabet hastalığının olup olmadığı konusunda da bilgi alınmasına yardımcı olur. Gebelik döneminde diyabet 20. Haftada ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Şeker Yükleme 

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi her anne adayının istediği durumlardandır. Sağlıklı ve sorunsuz olan gebelik döneminde 24. Ve 28 haftalarda şeker tarama testi anne adayına uygulanmaktadır. Bu test gebelikte diyabet riskinin araştırılmasına yardımcı olur.

Gebelik boyunca 20. Haftaya gelene kadar aynı diyabet hastalığının belirtileri gözlenmektedir. Sık sık idrara çıkma, ağız kuruluğu ve aşırı kilo alımı gebelikte diyabet olduğunu gösterebilmektedir.

  1. Hafta gebelikte glikoz tarama testi uygulanır. Bu testte anne adayına glikoz yüklemesi yapılmaktadır. Bu miktar 50 gr şekerdir. Normalde sabah kahvaltısında tüketilen gıdalardan vücuda alınan şeker miktarı ile aynı ölçüdedir. Şeker yüklemesi konusunda birçok gebe tedirgin olabilmektedir. Fakat bu durumun korkulacak bir yanı olmamaktadır.

Günün her saatinde aç ya da tok iken yapılan bu test uygulandıktan sonra anne adayının kan şekeri bir saat sonra ölçülür. Çıkan değerlerde 140 üzerinde bir değer var ise anne adayına bir saat sonra tekrar 100 gr şeker yüklemesi yapılarak diyabet olup olmadığı tespit edilmektedir.

Şeker Yüklemesi Bebeğe Zarar Verir mi? 

Son yıllarda şeker yüklemesi ile çıkan asılsız suçlamalar anne adaylarını gebelikte tedirgin bir ruh haline sokmaktadır. Bu dönemde şeker yüklemesinin yapılması anne ve bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Sadece 50 gr şeker yüklemesi günlük hayatta da tüketilen gıdalardan dolayı vücuda alınan bu miktar tek seferde anneye verildiği için şüphe uyandırır. Fakat herhangi bir sağlık sorununu meydana getirmez.

Şeker yüklemesi gebelikte diyabetin olup olmadığı konusunda bilgi alınmasına yardımcı olduğundan sağlıklı bir yöntem olarak da kabul edilmektedir. Eğer şeker yüklemesi sonucunda gebelik döneminde diyabet söz konusu ise doktorun yönlendirilmesi ile gebelik döneminde diyet uygulaması yapılmaktadır. Beslenme takibinin yapılabilmesi için diyete uyulması gerekmektedir.

Gebelikte Diyabet Diyeti 

Anne adayının normal beslenme şeklinden diyabet riski olanlarda diyet uygulanarak bu dönemin daha rahat geçmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca bebekte diyabet hastalığının tespiti de bu şekilde olmaktadır. Şeker yüklemesi sonrasında diyabet riski taşıyan anne adaylarına uygulanan diyet listesi anne ve bebek sağlığını ön planda tutacak şekilde olmalıdır.

Anne adayının gün içerisinde tükettiği gıdalar tamamen anne ve bek sağlığına göre belirlenmektedir. 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak şartıyla hazırlanan bu diyet listesi annenin bu dönemde olması gerekenden fazla kilo almasına da engel olur.

Genel olarak bu diyet listesinde sabahları daha doyucu gıdalar tercih edilmektedir. Ekmek tüketimi sabah kahvaltısında olmalıdır. Daha sonraki öğünler kişinin çok fazla yemesine engel olur. Sağlıklı bir gebelik geçirmek için doktorun vermiş olduğu diyet listesine uyulması gerekmektedir. Anne ve bebeğin genel sağlığı ön planda tutularak sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmelidir.

Anne doğum sonrasında gebelik diyabetinin geçtiğini anlaması için kan şekeri ölçümleri yapılmaktadır. Genel olarak diyabet riski olmamasına rağmen gebelik döneminde gebelik diyabeti yaşayan birçok anne adayı bulunmaktadır. Bu süreçte beslenme alışkanlıkları ve bebeğin sağlığı ön planda olduğundan düzenli doktor kontrollerinin de yapılması gerekir.

Hamilelik boyunca uygulanan diyet listesinin doğumdan sonrasında da uygulanabilmesi için doktor kontrolü sonrasında beslenme alışkanlıkları tekrar gözden geçirilmelidir. Her gebelik kendi yapısında farklı olduğundan dolayı gebeliğin tüm aşamalarında takip edilen anne ve bebek doğumdan sonra bir süre daha gözlem altında olmaktadır. Genel olarak gebelikte meydana çıkan diyabet doğum sonrasında hormonların düzene girmesi ile ortadan kalkmaktadır.

Etiketler

Anne Günlüğü