Anne Günlüğü
Hamilelikte Şeker Hastalığı ve Gebelik Şekeri
Sosyal Medyada Paylaş
3 Aralık 2011
Anne Günlüğü

Hamilelikte Şeker Hastalığı ve Gebelik Şekeri

Şeker hastalığı iki tiptir. Birincisi gebelikten önce zaten var olan şeker hastalığı ikincisi de gebelik ile beraber yirmi dördüncü haftadan sonra anne adayında gebelik şekeri denilen şeker hastalığıdır. Hamilelikte Şeker Hastalığı ve Gebelik Şekeri Şeker hastası olan bir kişi gebe kaldığında tedavisini almalı, diyetini uymalı ve kadın doğum doktorunun koordine

Şeker hastalığı iki tiptir. Birincisi gebelikten önce zaten var olan şeker hastalığı ikincisi de gebelik ile beraber yirmi dördüncü haftadan sonra anne adayında gebelik şekeri denilen şeker hastalığıdır.

Hamilelikte Şeker Hastalığı ve Gebelik Şekeri

Şeker hastası olan bir kişi gebe kaldığında tedavisini almalı, diyetini uymalı ve kadın doğum doktorunun koordine çalışması ile birlikte dahiliye uzmanı ile birlikte eğer insilün alıyorsa buna göre dozlar ayarlanmalıdır. Fakat bunun dışında bütün gebelerde yirmi dördüncü haftanın sonunda elli gram tarama testi vardır. Bu yapılmaktadır. Testin sonucunda kan şekeri yüz kırkın üzerinde olduğu zaman glikoz intoleransından bahsedilebilinir.

Şeker Hastalığı Tedavisi için

Genelde doktorlar böyle hastaların tedavisini diyet ile yapmaktadır. İki haftalık bir diyetten sonra eğer sonuç alınmazsa annede insilün tedavisine geçilir. Böyle bir tanı konulmuş olan hastanın doktorunun verdiği diyete çok dikkat etmesi gerekir. Şeker hastalığı istirahat edilmesi gereken bir hastalık değildir. Aksine böyle hastalara egzersizler önerilmektedir. Çünkü kalori yakılması söz konusudur. İstirahat eden hamilelerde de kalori kıtlanırken bir yandan da bu kalorinin arttırılmaması gerekir.

Bir adet yorum var.

  1. bende 24 haftalıkken seker yuklemesı yaptırdım aclık kan sekerım 95 tokluk ıse 112 cıktı bu normal sanırım… fakat ferro sanol kullanmama ragmen kan degerlerım hala düşük :((

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU