Hamilelikte Saç Neden Beyazlar ?

Hamilelikte Saç Neden Beyazlar ?
Saç beyazlamasının yaşlılık ile bir alakası yoktur. Bunun altında yatan temel nedenler bulunmaktadır. Saç genetik durumlara bağlı zamanlarda da beyazlar. Örneğin yakın aileden saçı beyaz olan biri genetik bir şekilde bundan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Hatta çocuk yaşta bile saçın beyazladığına şahit olmaktayız. Saçın beyazlaması bir de en çok hamilelik zamanlarında nükseder. Bunun nedeni değişen fizyolojik nedenlerdir.
Saç beyazlamasının çeşitleri ve nedenleri bulunmaktadır. İsterseniz sizlere önce buna etken olan başlıca nedenleri hakkında bilgilendirmeleri aktaralım. Bakalım saçın beyazlaması hangi faktörlere bağlıdır hep birlikte öğrenelim.
Bazı insanlar saçının erkenden beyazlamasını yaşlılık ile nitelendirir. Bir çocuğun bile saçı beyazlıyor iken çocukta mı yaşlılık evresine giriyor tabi ki bu mümkün değil. Bu yüzden saçın beyazlaması sadece yaşlılığa bağlı bir neden sayılmamaktadır. Uzmanlar bunun çeşitli hastalıkların ve genlerin etkisi ile çoğaldığını bildirmektedirler. Buna her şey sebep olabilir. Bunlardan başlıcaları yapılan şiddetli stresler ve evlilik yaşantısında ortaya çıkan geçimsizliklerdir. Hal böyle olurken kişinin saç derisinin altında hücreleri de stres yolu ile ölüyor ve melanin etkisi azalınca doğal olarak saç beyazlıyor.Ayrıca vücudun hamilelik evresinde yaşadığı fizyolojik dengelerin değişmesi hormonların sürekli dengesiz bir şekilde işlevselliğini geliştirmesi,çeşitli obezite hastalıkların nüksettiği ve istenmeyen ağrıların çekilmesi durumunda da bu beyazlamalar dengeyi bozduğundan ve hücrelerinin görevini tam olarak üstlenmediği zamanlarda saç beyazlamalarına neden olabilmektedir. Saçın en önemli maddesi olan melaninindir. Saç beyazlayınca melanini de kaybeder. Bu da saçın direk olarak beyazlamasına yol açar.Saçlarda oluşan yüksek oranda peroksit birikimi yüzünden melanine etkisi zayıflamaya başlar ve hücreler ölerek saçın ana renginden arınmasına yol açar. Saç rengini üretmedikçe beyaz saç tellerine maruz kalır.
Peroksidin vücudun da temel ihtiyaçlarından birisidir. Suyun hidrojeden ayrı düşmesi var olan enzimden kopması demektir. İşte peroksidan bunu zayıf hale getirerek saçta birikmeye başlar ve saç ana renginden böylece ayrılmış olur. Saçın beyazlaması işte bu şekilde gerçekleşir. Saçta var olan melanin artık azalmaya başlamış ve saçın onarılmasını genel olarak engellemektedir. Saç bakımını ve onarımını yapmadığı zamanlarda saç artık beyazlamaya hazırdır ve çoğalması an meselesidir. Özellikle hamilelerin yaptığı yoğun streste bir etken sayılabilmektedir.
Hamilelik esnasında vücut fizyolojik bir değişimde bulur kendisini ve sürekli yorulan beden ve karın haznesinde her gün büyümek için direnen bebeğin etkisi yoğun strese uykusuzluğa neden olur. Uykusuzluk oluşumunun artması da buna zemin hazırlayabilir. Bir diğer etken ise damar hastalıklarıdır. Özellikle damar sertleşmesi rahatsızlığı yaşayan birisinin saç hücreleri daha yavaş çalışır. Bunun nedeni kan düzeyinin yeterli bir şekilde damarlardan geçmemesi çeşitli tıkanıkların buna direk olarak engel olmasıdır. Özellikle gebe kadının sürekli düzenli yürüyüş yapması sağlıklı bir doğum için şarttır. Üstelik hamilelikte bu durumlar ile karşılaşıyorsanız üzülmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu durum geçici bir süreçtir.Hamilelikte saç beyazlaması çeşitli hastalıkların ve genetik yapıların seyretmesi ile çoğalır. Mümkün oldukça stresten uzak durunuz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Alerji Neden Olur? Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde bebeklerde alerji ve çocuklarda alerji hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi