Hamilelikte Saç Boyatma Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Saç Boyatma Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelik esnasında kimyasal ürünlerden olabildiğince uzak durulması gerektiği herkes tarafından bilinmektedir. Fakat kadınların bu dönemde saçlarını boyatmak istemeleri bazı sebeplerden dolayı olmaması gerekmektedir. Eskiden daha doğal yöntemler uygulanarak saçların boyanması günümüzde oluşturulan saç boyalarında kimyasalların çok fazla olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra saç boyası içerisinde yer alan kimyasallar bebekte katarakt ya da beyin tümörü gibi durumların meydana çıkmasına sebep olmaktadır.

Gebeliğin ilk 3 ayında saç boyama gibi kimyasal işlemlerin anne adayı tarafından uygulanmaması gerekmektedir. Bebeğin ve annenin genel sağlığına zarar verecek olan herhangi bir kimyasal maddenin uygulanmaması özellikle bebek için oldukça önemlidir.

Saç Boyasındaki Kimyasallar 

Saçın kendi renginden farklı bir renge boyanması için kimyasal saç boyalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Saç rengini açma ya da değiştirme bu boyalardaki kimyasalların vücuda geçmesine neden olur. Bu kimyasallar anne adayının saç derisinden vücuda alınarak plesentaya ulaşması söz konusu olabilmektedir.

Kimyasalların plesantayı delerek içeri geçmesi bebeğe kalıcı hasar verebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında plesenta henüz vücutta yeni uyum sağlarken saç boyası gibi kimyasallardan kaynaklı zarar görmesi bebeğin göz problemi ve beyin gelişimi ile ilgili sorun yaşamasına neden olabilir.

Kimyasalların sadece göz ve beyin fonksiyonlarını değil sinir sistemini de etkilemesi risk altındadır. Sinir sistemi zarar gören bebeklerde yaşam belirtileri de yavaş yavaş giderek bebeğin kaybedilmesine neden olabilir. Gebelik boyunca saç boyası gibi tüm kimyasallardan uzak durulması anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

Gebelik Boyunca Kimyasallardan Uzak Durun 

Saç boyası gibi kimyasal oranı yüksek olan maddelerin gebelik boyunca kullanılması bebek ve anne sağlığının riskli olmasına neden olmaktadır. Saç boyasının yanı sıra kimyasal içerikli tüm ürünler öncelikle anneye zarar vererek bebeğe geçebilmektedir.

Gebelik boyunca bu tarz ürünlerden uzak durulması sağlıklı bir gebelik geçirilmesine de yardımcı olacaktır. Anne ve bebeğin tüm genel sağlığını tehdit eden kimyasal maddeler bebeğin sağlıklı doğmasına rağmen ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Hem gebelik boyunca hem de doğumdan sonra bebeğin annesini emmesiyle bu süreç tamamen doğal ürünler ile yapılmalıdır. Her ne kadar son yıllarda organik saç boyası altında çıkan ürünler mevcut olsa bile bu dönemde olabildiğince bu ürünlerden de uzak durulmalıdır.

Anne emzirdiği dönem içerisinde de saç boyası gibi işlemler yaptırdığında bebeğe sütten kimyasal maddeler geçebilmektedir. Bu süreçte daha doğal beslenme sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Saç Boyası Yerine Yapılacaklar 

Günlü hayatta birçok kimyasal madde ile karşı karşıya kalınmaktadır. Şöyle ki nefes alıp verirken bile havada bulunan kimyasal maddeler solunum yolu ile vücuda alınmaktadır. Fakat vücudun savunma mekanizması sayesinde kimyasal maddelerde vücudun zarar görmesi engellenebilmektedir.

Gebelik oldukça hassas dönemlerden biridir. Anne adayının ve bebeğin genel sağlığının düzenli bir şekilde olması için olabildiğince kimyasal madde içeren ürünlerden uzak durması gerekir. Bu durumda saç boyası ya da saç işlemlerinde kullanılan kimyasallar gebelik boyunca kullanılmamalıdır. Bu ürünler içerisindeki kimyasallar bebek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Anne adayının saç boyama işlemlerini doğumdan sonra yaptırması için de bir süre geçmesi gerekir. Çünkü bebek henüz emerken böyle bir durum bebeğe yine zarar verebilmektedir. Bu yüzden saç boyası yerine farklı saç bakımları yapmak anne ve bebek sağlığı için daha uygun olacaktır.

Kadın doğum uzmanları tarafından önerilen ise genel olarak doğum sonrasında saç boyamasının yapılmasıdır. Anne adayı bu dönemde kimyasal içerikli tüm ürünlerden uzak durmalı ve bebeğinin sağlığını koruyucu bir şekilde hareket etmelidir.

Gebelik her kadının yaşaması gereken mucizevi olaylardan biridir. Her kadının gebelik döneminde hassas bir yapıda olduğu ve anneliğe kendini hazırladığı görülür. Bu dönemde annenin sağlıkla ilgili sürekli araştırma yapan yönü bebeğinin daha sağlıklı olmasına yöneliktir.

Kimyasalların insan vücuduna çok fazla zarar veriyor olması gebelik döneminde bu durumu iki katına çıkartmaktadır. Gebelikte hassasiyet daha fazla  olduğundan dolayı bu dönemde olabildiğince uzak durulması gereken kimyasal maddeler bulunmaktadır. Doğal ve güvenilir ürünlerin kullanımı anne ve bebek sağlığı için daha önemli olabilmektedir. Gebeliğin daha rahat geçmesi için de bu maddelerden uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebekler Niye Kusar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü