Hamilelikte Saç Boyama Zararlı mı?

Hamilelikte Saç Boyama Zararlı mı?

Çok sayıda boya maddesi olarak ürün bulunmaktadır. Yine bazı doktorlar hastalarına bitkisel boya kullanmalarını tavsiye etmektedir. Ancak bu ürünlerinde içiriği incelendiğinde birçok kimyasal madde bulunduğu gözlemlenmiştir.

Klinik çalışmalarda gebelik süresince saç boyamanın zararları hakkında bir veriye ulaşılmamıştır.

Ayrıca hemen hemen her saç boyasındaki zehirli maddelerin yüksek düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Diğre yandan da saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar oldukça düşüktür.

Bu konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi eldeki verilerin sınırlı olmasına rağmen büyük bir olasılıkla hamileyken saç boyatmanın güvenliği olduğunu belirtmişlerdir.

Buna benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği de bu konuyla ilgili hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde bildirmişlerdir.

Tüm bu bilgilere dayanarak sadece fetusun oluşum aşaması olan ilk 3 ayda boyadan sakınılması veya en azından dip boya yapılmaması gerektiğini bunun dışında da hamileyken saç boyamanın bir zararının olmadığı söylenebilir.

Gebelik döneminde anne adaylarının psikolojilerinin iyi olması için kendilerine bakmaları, saç boyatıp makyaj yapmaları uzmanlarca da istenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anne, Bebek ve Bakıcı İlişkisi başlıklı makalemizde bebek bakıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü