Hamilelikte Patlıcan Yenir Mi?

Hamilelikte Patlıcan Yenir Mi?

Hamilelikte patlıcan yenmesi konusunda kulaktan dolma pek çok bilgi bulunmaktadır. Bazı çevreler patlıcanı sağlıklı gebelik için önemli bulurken bazıları da düşüğe ve ağrılı doğuma neden olduğunu savunmaktadır. Tüm bu değerlendirmeler bilimsel verilere dayalı olmadan halk arasında deneme yanılmayla ortaya koyulmuş donelerdir. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin önemli bileşenlerinden olan patlıcan gebeler tarafından yenebilir mi, ne kadar yenmeli, faydaları nelerdir konusundaki makalemiz sizler için oldukça bilgilendirici olacaktır.

Hamilelikte Patlıcan Yemenin Faydaları

Öncelikle şu bilinmelidir ki, her ne kadar patlıcanın düşük riskini arttırdığı yönünde inanışlar bulunsa da yapılan bilimsel araştırmalar gebeler tarafından patlıcanın güvenle kullanılabilecek yiyecekler arasında yer aldığını göstermiştir. Pişmiş patlıcan yemenin faydaları aşağıdaki gibidir;

  • Patlıcan folik asit bakımında oldukça zengin bir sebzedir. Hamilelikte patlıcan yendiğinde günlük folik asit ihtiyacının önemli bir kısmı karşılandığından bebeklerde doğum kusurlarını önlemektedir.
  • Patlıcanda lif oldukça fazla bulunmaktadır. Lifli yiyeceklerin sindirim sistemine olan etkileri bilinmektedir. Gebelik sürecinde patlıcan yenilmesi durumunda gebeliğe bağlı kabızlık sorunu da yüksek oranda çözülmektedir.
  • Anne adaylarının patlıcan tüketmeleri sağlıklı beslenmelerine neden olmaktadır. Gebelik şekeri denilen sinsi sorunu ve anne adayının yağ metabolizmasını düzenleme konusunda patlıcan oldukça başarılı etkiler göstermektedir.
  • Hamilelikte patlıcan yenildiğinde antosiyanince zengin maddeler barındırdığından anne adaylarının bağışıklık sistemlerini korumakla kalmamakta gebelik boyunca ve doğum sırasında oluşabilecek enfeksiyonları engellemektedir.
  •  Sadece anne adaylarını değil patlıcan bebek gelişimini de olumlu ve sağlıklı bir şekilde etkilemektedir. Anne karnındaki bebeğin gelişimine doğrudan ve olumlu etki sağlayacak C vitamini, niasin, B vitamin kompleksi, potasyum, magnezyum ve bakır gibi mineral ve vitaminleri bolca içermektedir.

Hamilelik Boyunca Patlıcan Tüketmenin Zararları

Patlıcan her ne kadar hamilelikte tüketimi güvenli sebzelerden olsa da aşırıya kaçılmadan güzel pişmiş şekilde tüketilmelidir. Az pişmiş ya da çiğ patlıcan yenildiğinde sindirim problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle hamileler pişmemiş sebzelerden uzak durmalıdır. Yine aşırı tüketilmesi alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Hamilelikte patlıcan közleme ya da hafif yemek şeklinde pişirilerek yenmelidir. Aksi halde kızartmalar yağlı olduğundan hem sindirim problemlerine hem de kolesterol, tansiyon gibi hamileliği riske sokacak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Öte yandan kızartma gıdalar bebekte kansere yakalanma riskini arttırmakta, annenin yediği besinlerden vitamin almasını doğrudan engellemektedir. Hazır olarak satılan patlıcanlı konserve yiyecekleri de yine hamileler tüketmemelidir. Her ne kadar patlıcan yararlı olsa da konserve haline getirildiğinde ya da işlenmiş bir şekilde piyasaya sürüldüğünde içine koruyucu maddeler de koyulmaktadır. Bu durum hem anne adayını hem de yeni gelişen bebeği olumsuz etkilemektedir. Hamilelikte patlıcan tüketmenin bir diğer önemli zararı da nikotin birikmesidir. Patlıcan nikotince zengindir ancak zararlı hale gelmesi için aşırı tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle evet patlıcan gebelikte yenilebilir, çok yararlıdır. Ancak sınırlı tutulmalıdır.

 

Etiketler

kalemsilgi