Hamilelikte Omega-3 Takviyesi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Omega-3 Takviyesi Nasıl Olmalıdır?

Resmi olarak yapılan bir bilimsel araştırma sonuçlarına göre, hamilelikteki beslenme ihtiyaçları konusundaki bilgimizi sürekli olarak genişletmektedir. Bu alandaki son gelişmeler arasında sağlıklı bir bebeğin gelişiminde ve annenin sağlığında omega-3 yağ asitlerinin önemi yer almaktadır.

Omega-3’ler, sağlık ve gelişim için gerekli besin maddeleri olan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri ailesidir. Maalesef ki bunlar insan vücudu tarafından sentezlenmediği durumlarda yapılacak olan diyetlerden veya alınacak olan takviyelerden elde edilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte, tipik Amerikan diyeti omega-3’lerde büyük oranda eksiktir. Araştırmalar, en yararlı iki omega-3 olan eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit olduğunu göstermektedir. EPA ve DHA hep birlikte doğal bir halde bulunur ve vücutta birlikte çalışmaktadırlar, çalışmalar bütün yağ asidi için hiçbir şeye benzemeyen faydalar bulunduğunu göstermektedir.

EPA kalbi, bağışıklık sistemini ve inflamatuar yanıtı destekler. DHA beyni, gözleri ve merkezi sinir sistemini destekler, bu yüzden gebe ve emzikli kadınlar için benzersiz bir önem taşır.

Omega-3 Neden Önemlidir?

Omega-3 yağlarının yeteri kadar alınması, prostaglandinler hormonları olarak isimlendirilen hormon benzeri maddelerin standart üretimini sürdürmek devamlılığı için gereklidir. Prostaglandinler; kan basıncını, kan pıhtılaşmasını, sinir iletimini, inflamatuar ve alerjik tepkileri, böbreklerin ve gastrointestinal sistemin işlevlerini, diğer hormonların üretimini içeren birçok önemli fizyolojik işlevleri düzenlemeye yardımcı olur.

Diyette bulunan yağ asitlerinin çeşitine bağlı olarak bazı prostaglandin hormonları büyük miktarda üretilirken diğer hormonlar üretilmeyebilir. Bu prostaglandin dengesizliği hastalığa neden olabilir. Omega-3’ün yararlı prostaglandinlerin üretilmesindeki rolü, kalp hastalığının önlenmesi, kognitif fonksiyonun iyileştirilmesi ve inflamasyonun düzenlenmesi de dahil olmak üzere pek çok sağlık yararına sahip oldukları neden açıklandığını açıklayabilir.

Omega-3 Balık Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

Omega-3’ün, bebeğin nörolojik ve erken görsel gelişimi için gerekli olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, standart batı diyeti bu kritik besin maddelerinde ciddi eksikliklere sahiptir. Bu omega-3 diyet eksikliği, hamile kadınların omega-3’lerde tükenmesi gerçeğinden dolayı oluşur; çünkü fetüs sinir sistemi gelişimi için omega-3’ü kullanır.

Anne sütü yapmak için doğumdan sonra Omega-3’ler de kullanılır. Her hamilelikte, anneler daha da tükenir.

Omega-3 yağ asitleri, gebeliğin bizzat üzerinde olumlu etkiler dağıtmaya katkı sağlamaktadır. EPA ile DHA alımının artması durumunun, doğum öncesinde doğum eylemini yapması ve doğumu önlemesi, preeklampsi gibi riski azalttığı ve doğumun ağırlığını artıracağını göstermiştir. Omega-3 eksikliği annenin depresyon riskini de arttırır. Bu, doğum sonrasında duygu durum bozukluklarının neden daha da kötü olabileceği ve sonraki gebelik durumlarında daha erken başlayabileceğini açıklamaktadır.

 Hamilelikte Omega-3 ve Beslenme Eksikliği Durumu

Omega-3’ün büyük iç depoları ve Omega-3’ün daha yüksek bir diyetle alınması fetüs ve gebelik sağlığına katkıda bulunur. Omega-3 annenin vücudu ve beyni tarafından depolanır ve diyetteki omega-3 yağ asitlerinin beslenme faydaları, hamilelik sırasında plasentadan anne ile bebeğe geçecektir. Bu, omega-3’ün harici gıda veya ek kaynaklardan düzenli olarak tüketilmemesi durumunda uzun vadeli bir omega-3 açığına neden olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre; bu beslenme yetersizliğinin son on yılda balık, deniz ürünleri ve diğer omega-3 yağ asitleri kaynaklı tüketim tüketimine bağlı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, iyi haber, omega-3 yağ asitlerinin basit bir diyet değişikliği veya takviyesi ile kolaylıkla yenilenebilmesidir. Kaynaklar hamile kadınların günde yaklaşık 250 mg DHA alması gerektiğini önermektedir, ancak çok az kadın gerçekten uygulamaya geçirmektedir.

Daha fazla deniz ürünleri yemek çok büyük bir uyarı; çok sayıda balık türünün ( özellikle orkinos, kılıçbalığı ve daha büyük yırtıcı balık türleri ) artan kirlilik ve civa seviyeleri ile çok basit bir çözümdür. Civa; özellikle, bir bebeğin gelişmekte olan beynine zarar verebilecek veya doğum kusurlarına neden olabilen bir sinir toksindir.

Bir bakıma omega-3 yağ asitleri yeni folik asit gibidir. Gebe kalmaya çalışmanın ve hamile olan kadınların yeşil, yapraklı sebzeler veya diğer folik asit kaynakları yüksek bir beslenmeye sahip olması yaygın bir bilgidir. Omega-3 ile, basitçe bu bebek sahibi olma zamanı geldiğinde bu önemli besin maddelerinin önemine çiftler yetiştirme meselesidir. Omega-3 yağ asitleri yüksek bir diyet olmasının yanında çok yakında yeni gebelik için önemli bir rol oynamaktadır.

 

Etiketler

kalemsilgi