Hamilelikte Okunacak Dualar Nelerdir

Hamilelikte Okunacak Dualar Nelerdir

Hamilelik döneminde okunabilecek dualar doğacak olan çocuğun hayatı üzerinde güçlü etkilere sahiptir. İslam alimleri hamile bayanların bu dönemde sık sık Kur’ân-ı Kerim okunmalarını ve bununla birlikte dua okunmasını tavsiye etmişlerdir. Okunan dualar ve ayetler çocuğun hayırlı bir kimse olmasını, annenin rahat bir hamilelik geçirmesini sağlar, he ikisine de manevi huzur ve rahatlık verir.

Anne Karnında Bebeğe Dua Okumanın Bilimsel Açıklaması

Bebeğin doğum öncesi süreçlerini inceleyen bilim insanları anne karnındaki bebekleri incelemişlerdir. Embriyoloji uzmanlarının yürütmüş oldukları bu çalışma, anne karnında bulunan bebeğin annenin söylediklerini anladıklarını ve annenin psikolojik durumunu algılama yeteneği olduklarını ortaya çıkarmıştır. Bu açıdan hamilelikte bebeğin sağlıklı olması için okunacak dualar anne tarafından okunarak bebeğin gelişimine katkı sağlanmalıdır.

Hamilelikte Okunabilecek Esmaül Hüsnalar ve Anlamları Nelerdir?

Hamilelikte okunacak Esmaül Hüsna doğacak çocuğun güzel özellikler almasına yardımcı olacak, anneye ve bebeğe hayırlı bir gelecek verecektir. Aşağıda bebekler için en çok okunan bazı Esmaül Hüsnalar yer almaktadır.

El-Melik: Mülkün gerçek sahibi olan mülkü ve saltanatı bitmeyen.

El-Kahhâr: Her şeye gücü yeten, her istediğini yapan ve asla yenilmeyen.

El-Alîm: Her şeyi en derin detayına kadar bilen. İlmi asla bitmeyen.

El-Habîr: Her şeyin görünmeyen, gizli kalan ve iç yüzünden haberi olan.

Allah Teala’nın 99 ismini okumak ve bunun yanında manaları üzerine düşünmek hem anne hem de çocuk için son derece faydalıdır. Allah Teala’nın adları en güzel adlardır. Bu adları okumak hem bize hem de karnımızdaki bebeğe fayda sağlayacaktır. Bu isimler alçak sesle sık sık tekrarlanarak okunmalı, okurken de manaları üzerinde düşünmek unutulmamalıdır.

Hamile iken Okunabilecek Bir Dua Örneği

Hamileyken okunacak dualar Nihat Hatipoğlu tarafından paylaşılmıştır. Bu duayı hamile kadınlar düzenli olarak bebeklerine okuyabilirler.

Yüce Allahım!

Bebeğimi, geleceğini, yapacaklarını hayırlı eyle. Ona güzel günler ve hayırlı bir kader ihsan eyle. Onu memleketine, çevresine, kendisine, ailesine hayırlı bir kişi kıl. Onu sağlıklı kıl.

Amin.

Hamilelikte Bebek için Yapılabilecek Dini Faaliyetler

Hamilelikte bebeğin güzel olması için okunacak duaların yanı sıra, diğer dini faaliyetlerden de faydalanmak gereklidir.

  • Doğacak bebeğe olduğu kadar, diğer mümin insanlar adına dua edilmelidir.
  • Gıybet, dedikodu, kıskançlık, cimrilik gibi çirkin alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
  • Dil yalandan uzak tutulmalıdır. Doğru söz konuşulmalıdır.
  • Namazlar düzenli kılınmalıdır. Acele değil yavaşça ve huşu ile kılınmalıdır. Namaz sırasında doğacak çocuk adına bol bol dua okunmalıdır.
  • Doğacak bebek adına en az 1 defa Kuran-ı Kerim hatmi yapılmalıdır.
  • Gün içerisinde sürekli Allah’ın adı anılmalı ve Allah’a şükredilmelidir. Doğacak bebek için hissedilen şükran dile getirilmelidir.
  • Doğacak çocuk adına kurban kesilmeli ve fakir fukaraya dağıtılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 3.Trimester Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü