Hamilelikte Muz Yemenin Bebeğe Faydaları

Hamilelikte Muz Yemenin Bebeğe Faydaları

Hamilelik döneminde meyve ve sebze yemek bebeğe sayısız fayda sağlamaktadır. Fetüsün sağlıklı şekilde büyümesini sağlamaktadır. Muz bu meyvelerden biridir. Hamilelik döneminde muz yemek bebeğin büyümesini ve gelişimini de sağlamaktadır. Hamilelikte muz yemek bebeğe kilo aldırır mı diyenler için aldırdığını söylememiz mümkündür. Potasyum, kalsiyum, diğer pek çok besin kaynağı açısından zengin meyve olan muz tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu lezzetli meyve anne ve bebek açısından sınırsız sayı da faydaya sahiptir. Muzlu süt de bebek, anne açısından faydalı olmakla birlikte asitler açısından zengindir. Gebelik süresi boyunca muz endişe edilmeden tüketilebilir. Anne ve bebek üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır.

 

Folik Asit Kaynağı Olan Muz

 

Günden güne büyüyen fetüsün beyni, sinirleri, omurilik gelişimi için de muz son derece önemlidir. Folik asit eksikliği durumunda da erken doğum riski meydana gelebilmektedir. Prematüre doğumu engellemek için anne adayları muz tüketimini daha da artırmalıdır. Hamilelikte muz yiyenler faydalarından da bahsetmektedir. Muz yiyen anneler sağlıklı bir gebelik geçirmekte bebekler de daha çok kilo almakta ve büyümektedir. Folik asit kaynağı ilaçlar kullanmak yerine bu ihtiyacı doğal meyve ve sebzelerden çıkarmak, elde etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Muz Yemenin Anneye ve Bebeğe Faydası

 

Hamilelik döneminde anemi gibi kansızlık sorunları da meydana gelebilmektedir. Gebelikte ilerleyen evrelerde, doğum sırasında da bazı komplikasyonlar oluşmaktadır. Bu sebeple beslenme programı demir açısından da zengin sebze ve meyveler tüketilmesi önerilmektedir. Anne ve bebeğin hemoglobin üretiminde katkı sağlamaktadır. Hamilelikte muz yemek cinsiyet belirlemekle ilgisiz durumdadır. Anemi belirtileri azaltılmaktadır. Kabızlık gibi sorunlarla da mücadele etmektedir. Muzun içerdiği lifler de kabızlık problemini gidermektedir.

 

Emziren Annelere Muz Yemenin Faydaları

 

Anne sütü hastalığa karşı mücadele eden antikor açısından oldukça zengindir. Bebeğe güç vermektedir. Muz yemek birçok besin değeri açısından zengindir. Özellikle de doğum sonrasında enerjiyi korumak için muz yemek gerekmektedir. Hamilelikte muz bebeğe kilo aldırır mı diyenler için aldırdığını söylemek gerekmektedir. Hamilelikte muz yemenin şaşırtıcı faydaları da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra muz stres ve anksiyete durumunu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

Muz Anne Karnında Ki Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

 

Potasyum, C vitamini, karbonhidrat içermesinin yanı sıra B6 vitamini yönünden de zengindir. Muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırmaya yardımcı olmaktadır. Hamileyken muzlu süt içmek de son derece faydalıdır. Hamilelik döneminde muzun faydaları bilinerek bilinçli şekilde tüketilmelidir. Bebek sağlığı açısından da son derece faydalıdır. Ortalama boylarda muz tüketerek hızlı şekilde 100 kalori civarı enerji alan anne adayında aldığı kaloriler de plasenta aracılığı ile bebeğe geçmektedir. Anne rahminde yer alan bebeğin daha çok yağ dokusuna sahip olmasına da yardımcı olmaktadır.

Etiketler

Anne Günlüğü