Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelikte mide bulantıları ve kusmalar birçok anne adayının ortak şikâyetidir. Bazen de mide ekşimesi şikayeti görülür.Anne adaylarının %80 inde hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı görülür. ( Bkz: Gebelik belirtileri )Sabah saatlerinde özellikle hassasiyet gösteren bu durum kişiden kişiye değişir. Kimi kadın bu dönemi rahat şekilde atlatırken, çoğu anne adayı bu dönemi zor şekilde geçirir. Hamilelik döneminde hormonlar yükselir ve kokulara karşı hassasiyet artar. Önceden bayıldığınız kokular şimdi sizi gerçekten bayıltabilir. Ayrıca midenin fazla asit salgılaması, stres, duygusallık da mide bulantılarını arttır.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantıları bebeği fazla etkilemez. Aynı şekilde sizin içinde bulantılar tıbbı yardım alacak kadar sorun olmaz. Fakat bulantılar yemek yediğiniz, kusmadığınız ve bol sıvı tükettiğiniz takdirde bebeği etkilemez. Çok aşırı bulantı ve kusmalar besin ve sıvı kaybına neden olacağından bebeği etkileyebilir. Bu durumda hamile kadın çoğu kez damardan verilen sıvılar ve ilaçlarla hastanede tedavi edilir. Kusma, bazı kadınlar için erken gebelik belirtisidir ve sabah bulantısı olarak bilinir. 6. haftadan itibaren başlar ve hamileliğin üçüncü ayına kadar devam eder. Bazı anne adaylarında ise hamileliğin sonuna kadar devam edebilir. Bu durum geçici olduğundan sakin olun.

Hamilelikte Mide bulantısını azaltmak için yapmanız gerekenler

* Sizi rahatsız eden her türlü kokudan uzak durmalısınız. Özellikle sigara ve parfüm gibi uyarıcı kokulardan uzak durmalısınız.

* Geceleri başucunuza mutlaka birkaç bisküvi koyun. Bu bisküvileri sabah saatlerinde yavaş ve sindirerek yemek için kendinize bol vakit ayırın.

* Yataktan hemen kalkmayın ve en az 10 dakika oturarak bekleyin.

* Aşırı yağlı, baharatlı ve asitli besinlerden uzak durmanız gerekir. Yiyecekleri az yağlı tüketmeye özen gösterin.

* Stres ve duygusallık mide bulantılarını arttırır. Bu nedenle sakin olun ve çevrenizde ki kişilerle daha çok diyalog halinde olun. Özelikle başka bir anne adayı ile konuşmak sizi daha çok rahatlatır.

* Aç iken mide daha çok bulanır. Bu nedenle az ama sık yemek yiyin

* Sıvı tüketimini arttırmanız gerekir. Gün içinde bol bol sıvı tüketin.

* Zencefilli gazoz veya zencefil çayın mideye iyi geldiği bilinir. Bunlardan birini gün içerisinde içebilirsiniz.

* Mide bulantınızı azaltmak için taze kesilmiş limon dilimlerini koklayın veya buzlu çayınıza veya maden suyunuza limon dilimleri ekleyin.

* Mide bulantılarınız nedeni ile yemek yemiyorsanız, hoşunuza giden besinleri tüketmeye çalışın. Hoşa giden gıdalar daha kolay bir şekilde kontrol altında tutabileceği­niz gıdalar olabilir.

* Aşırı derecede mide bulantısı ve kus­manız oluyorsa, bu durum sizi hasta ediyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Anne Günlüğü