Hamilelikte Mantar Yenilir Mi?

Hamilelikte Mantar Yenilir Mi?

Mantarların çok farklı çeşitleri bulunmakta olup, ökaryotik yapıya sahip bir türdür. Ökaryotik, içeriğinde çekirdek ve çeşitli organelleri bulunduran yapı demektir. Mantarları sadece yenilebilen mantar ve zehirli olan mantar olarak ayırmak yeterli değildir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde çıkan ve hastalık yapan mantarda, bu içeriğin bir ürünüdür. Mantarlar, bitki kategorisinden değildirler ve üretici bir yapıları yoktur. Yenilen türünün ise birçok faydası bulunmaktadır. Mantarların; salata, çorba ve ara yemek ürünlerinde kullanılması açısından oldukça çeşitli alanları mevcuttur. Faydası bulunmasının yanı sıra, aynı zamanda lezzetli bir yiyecektir. Mantarı seven hamileler, gebelik sürecinde doktora danışarak tüketimini sağlayabilirler. Gebelikte mantarın yenilmemesi gerekir şeklinde belirtilen bir sınırlama yoktur. Yerken dikkat edilmesi gereken nokta, iyi yıkanmış, pişmiş ve taze mantar olmasıdır. Çiğ ve toksik mantar türleri, gebelerin kaçınması gereken türlerdir. Bu toksik genel olarak, sihirli mantar türü ile karşımıza çıkmaktadır. Sihirli mantar, bebeklerin gelişim sürecini ve beynini etkilediğinden dolayı uzak durulması gerekir. Sadece hamilelik sürecinde değil, emzirme sürecinde de uzak durulmalıdır. Aynı zamanda çiğ mantar sadece gebeler için değil, tüm insanlar için kanserojen riski taşıdığından dolayı, çiğ yerine pişmiş mantar tüketimi yapılmasına dikkat edilmelidir. Mantar dikkat edilerek tüketildiği sürece, anne ve bebek için zengin içeriği sayesinde faydalı bir besindir.

Hamilelikte Mantar Tüketimi Faydaları Nelerdir?

B vitamini açısından oldukça bol bir besindir. Sağlıklı bir cilt ve sindirim sisteminin oluşmasına yardımcı olur. Bebeğinde gelişim sürecinde B vitaminine oldukça ihtiyacı vardır ve mantar bu ihtiyacı karşılamaktadır.

İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde, anne adaylarının sindirim sistemi ile alakalı sorun yaşamasını önleyerek daha rahat bir hamilelik süreci geçirmesine yardımcı olur.

Hastalıklara karşı direnç gösterir.

Yapısında bulunan demir minerali, bebek gelişimi için oldukça önem taşımaktadır.  Fetüs büyümesi için gereken demir ihtiyacı, bu şekilde karşılanmış olunur.

Protein açısından zengin olan mantar, bebeğin tüm gelişimi içinde önemli bir yere sahiptir.

Hormon üretiminde de katkısı vardır.

Bol miktar D vitamini barındıran mantar, fetüs için diş, diş etleri ve kemik yapısının sağlam olmasını sağlar. Anne adaylarının ihtiyaçlarının karşılanması içinde, oldukça etkili bir mekanizmaya sahiptir.

Gebelere enerji vererek, daha dinç bir yapıda olmalarını sağlar.

-Yapısında bulunan maddeler sayesinde, gebenin rahat bir doğum eylemi gerçekleştirebilmesine zemin hazırlar.

Hamilelikte Mantarın Zararları Nelerdir?

Hamilelikte yenmemesi gereken mantar çeşitleri; crimini, beyaz, kuzumantarı, amanitas ve comatus şeklinde sıralanabilir. Zehirleyici etkilerinin yanı sıra, ölüme yol açabilecek düzeye sahiptirler. Gebelerin hem kendi sağlıkları içinde hem de bebeklerinin sağlıkları için mantar seçimine dikkat etmesi gerekir. Bu çeşitler, gebede sadece sindirim sistemine ilişkin bozukluklara değil psikolojik bozukluklara da yol açabilmektedir. Annede meydana gelen her bir sorunun, fetüsü etkilediği unutulmamalıdır. Sağlıklı bir gebelik süreci içinde, anne adayının ruhsal ve bedensel olarak tam bir iyilik halinde bulunması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Boğmaca Nasıl Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi