Hamilelikte Mandalina Yenilebilir Mi?

Hamilelikte Mandalina Yenilebilir Mi?

Kış aylarının lezzetiyle ve vitamin deposu olmasıyla en harika meyvelerinden olan mandalina hamilelik döneminde kullanıldığında hem bebek hem de anne için faydalı olmaktadır. Ancak her yiyecekte olduğu gibi mandalina yeme konusunda da hamileler abartıya kaçmamalıdır. Sonuçta şekerli bir meyvedir. Hamilelikte mandalina fazla tüketildiğinde midede ekşilik, sindirim sorunlarına neden olabileceği gibi aşırı şeker yüklemesi olacağı için hem anne adayı hem de bebek için zararlı olmaktadır. Bu nedenle taze mandalina şeklinde gün içinde 5-6 küçük boy meyveden daha fazlası tüketilmemelidir. Meyve suyu şeklinde tüketilmek isteniyorsa evde taze sıkılmış olarak içilmelidir. C vitaminin kaçmaması için sıkılmış halde birkaç saatten fazla bekletilmemelidir. Hazır satılan katkı maddeli mandalina suları ise asla hamile bayanlar tarafından tüketilmemelidir.

Hamilelikte Mandalina Yemenin Yararları

Hamilelikte mandalina yemenin en önemli faydası anne adayının dolayısıyla da gelişmekte olan bebeğin vitamin ihtiyacının belirli bir kısmını karşılamasıdır. Mandalinanın içerisinde C, A, D, B6, B12 vitaminlerinin yanı sıra önemli miktarda demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Tüm bu içerikler hamilelere fayda sağlamaktadır.

1. Mandalina Bağışıklığı Güçlendirir

Mandalina iyi bir C vitamini kaynağı olarak günlük C vitaminin yarısından fazlasını karşılamaktadır. Hamilelerde C vitamini tüketmek de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra hem annenin hem de bebeğin cilt yapısını düzgünleştirmekte, aynı şekilde kemik sağlığına da kolajen adlı proteinin sentezini teşvik ederek etki etmektedir. Mandalina hem anneyi hem de bebeği olası enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

2. Annenin Sindirim Sistemini Düzenler

Hamilelikte mandalina yemek lif içeriği zengin olmasından dolayı en yaygın problemlerden birisi olan kabızlığı önleyici etki göstermektedir. Kabızlığı önlemenin dışında aşırı kilo almayı engellemektedir. Lif içeriğinin yine tok tutucu özelliği bulunduğu için sağlıklı şekilde, fazla kilo almadan hamilelik dönemi atlatılabilmektedir.

3. Bebeğin ve Annenin Göz Sağlığını Korur

Bir insanın günlük ihtiyacının yarısından fazlasını mandalinanın karşıladığı bir diğer besin maddesi A vitaminidir. A vitamini özellikle göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu harika vitamin bebeğin göz, cilt, doku ve diş dokusunu oluştururken anneye de daha iyi görme imkânı sağlamaktadır.

4. Daha Sağlıklı Bebeklerin Dünyaya Gelmesini Sağlar

Hamilelikte folik asit alımı oldukça önem taşımaktadır. Sakat, doğum kusuru bulunan bebeklerin meydana gelmemesi için folik asit hamilelik süresince düzenli bir şekilde alınmalıdır. Mandalina bir hamilenin günlük folik asit ihtiyacını karşılayarak hem anne adayına hem de bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır.

5. Diğer Yararları

Hamilelikte mandalina yemenin diğer bilinen faydaları anemi, toksemi, stres, anksiyete, ödem ve şişkinlikleri ortadan kaldırmasıdır. Bunun dışında vücuttaki su dengesini sağlıklı bir şekilde oluşturmaktadır. Su kayıpları önlendiği için anne adayları mandalina tüketerek çok rahat bir hamilelik geçirmektedir. Stresli bir gebelik süreci geçiriyorsanız kendinizi mandalinanın ferahlatıcı aromalarına güvenle bırakabilirsiniz.

 

Etiketler

kalemsilgi