Hamilelikte Magnezyum Nasıl Kullanılmalı?

Hamilelikte Magnezyum Nasıl Kullanılmalı?

Anne adaylarının hamilelik döneminde dikkat etmesi gereken detaylardan biri de magnezyum kullanımıdır. Gerek anne adaylarının sağlığı açısından ve gerekse de bebeğin sağlığı açısından önem arz eden hamilelikte magnezyum kullanımının eksikliğinin söz konusu olması durumunda gerek anne adaylarında ve gerekse de dünyaya gelecek bebek açısından birçok sağlık sorunları söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelik dönemlerinde mutlak olarak yeteri düzeyde magnezyum alınmalıdır.

Magnezyum Nedir, Eksikliğinde Ne Gibi Sağlık Sorunları Meydana Gelmektedir?

Yalnızca gebelik dönemleri açısından değil, normal yaşamda da mutlak olarak alınması gereken magnezyum, beden enerji dönüşümü açısından hayati bir öneme sahip olan ve eksikliği durumunda ise, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, iştah kaybı, depresyon, kas krampları, kalp ritim bozukluğu, aşırı halsizlik, yoğun stres gibi birçok farklı türden sağlık sorunlarına zemin hazırlamakta ve bu durum sonucunda ise, gebelik döneminin sağlıksız bir şekilde işlemesine ve sonucunda gerek anne adaylarının ve gerekse de anne karnındaki bebeğin genel sağlığını riske alabilmektedir.

Gebelikte Magnezyum Kullanımı

Öncelikle hamilelikte magnezyum kullanımı doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu sayede anne adaylarının ve bebeğin sağlığının riske girmemesi kolayca sağlanabilmektedir. Gebelikte magnezyum kullanımında özellikle magnezyum maddesinin bol miktarda yer alabildiği besinler tüketilmelidir. Dolaysıyla anne adayları gebelik dönemleri boyunca magnezyum içermesi sayesinde günlük olarak bolca içme suyundan tüketmesinde büyük faydalar bulunmaktadır. Ayrıca hamilelik dönemleri boyunca demir ve folik asit içeren besinlerden de günlük olarak doktor gözetiminde bolca tüketilmelidir. Ayrıca gebelik dönemlerinde doğal suyun yanında bolca magnezyum maddesi içeren doğal maden sularından da tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Magnezyumun Yer Aldığı Besinler

Magnezyum maddesinin bolca yer aldığı besinler ise şunlardır;

  • Doğal içme suyunda
  • Maden sularında
  • Bezelye, ıspanak ve pazı gibi yeşil sebze türlerinde magnezyum bol miktarda bulunmaktadır.

Hamilelikte Magnezyum Eksiliğinin Zararları

Hamilelikte magnezyum eksikliğinin birçok zararları bulunmaktadır. Bu zararları ise şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  • Rahimde kasılmalara neden olmaktadır.
  • Erken doğuma neden olmaktadır.
  • Anne karnındaki bebeğin magnezyum maddesi eksikliğine bağlı olarak dünyaya gelmesi ve vücut ısısı kaybı sonucunda hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.
  • Anne adaylarında bacak ve karın kısmında ani olarak krampların oluşmasına neden olmaktadır.

Gebelik Dönemlerinde Sigara Ve Alkol Kullanımı Magnezyum Eksikliğine Yol Açabilir Mi?

Gerek anne adaylarının ve gerekse de anne karnındaki bebeğin genel sağlığı açısından magnezyum maddesi eksikliğinden daha fazla tahibata neden olan sigara ve alkol maddesi, gebelik dönemleri boyunca kullanıldığında magnezyum eksikliğine neden olabilmektedir. Uzmanlar, diğer dönemlere oranla gebelik dönemlerinde anne adaylarının hastalıklara karşı daha dirençsiz kalabildiğini ve bu nedenle de kendilerini ve bebeğin sağlığını ciddi anlamda riske atabilen birçok sağlık sorunlarına sigara ve alkol kullanıma bağlı olarak veya magnezyum eksikliğine bağlı olarak daha kolay bir şekilde maruz kalabildiğinin altını çizmektedirler. Bu bakımdan anne adaylarının yalnızca gebelik dönemlerinde değil, yaşamlarının her döneminde sigara ve alkol gibi ciddi zararları bulunan maddelerden uzak durması gerekmektedir.

Gebelikte Magnezyum Eksikliği Neden Olmaktadır?

Gebelikte magnezyum eksikliği anne adaylarının bu dönemler içerisinde magnezyum içeren besinlerden kaçınması ve sigara, alkol gibi zararlı maddeler kullanması sonucunda meydana gelmektedir. Anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca günlük olarak doğal su veya doğal maden suları tüketmek yerine meyve suları veya gazlı içeceklerden tüketmesi durumuna bağlı olarak doğal olarak anne adaylarında magnezyum eksikliği meydana gelmektedir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelik dönemleri boyunca anne adaylarının çinko, folik asit ve magnezyum maddesinden bol miktarda alması gerekmektedir.

Gebelikte Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılmaktadır?

Hamilelikte magnezyum eksikliği ilgili doktor tarafından gerçekleştirilen bazı test ve tetkikler sayesinde kolay bir şekilde teşhis edilmektedir. Bu bakımdan gebelik dönemleri içerisinde anne adaylarının magnezyum eksikliğine maruz kalıp kalmadığının kolayca anlaşılabilmesi açısından ilgili doktora başvurulması gerekmektedir. İlgili doktor tarafından gerçekleştirilen teşhis süresinden sonrasında magnezyum eksikliğinin söz konusu olması durumunda doktor tarafından magnezyum içeren reçeteli veya reçetesiz ilaçlar yazılabildiği gibi, uygun görülmesi durumunda yukarıdaki magnezyum içerikli besinlerden de anne adaylarına tavsiye edilebilmektedir. Bu bakımdan magnezyum eksikliği belirtilerinde anne adaylarının hemen ilgili doktora başvurmasını tavsiye etmekteyiz.

 

Bir önceki yazımız olan İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi