Hamilelikte Limon Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte Limon Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte yenip yenmemesi konusunda farklı görüşlere sahip olunan yiyeceklerden bir tanesi de limondur. Sayısız faydası bulunan limonun anne adayları için de pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak aşırı tüketiminden hamilelik süresince kaçınılması gerekmektedir. Ölçülü kullanıldığında oldukça yarar sağlayan limon özellikle sabah bulantılarını önlemede çok etkilidir. Hamilelikte limon tüketiminin faydaları ve aşırı tüketildiğinde neden olduğu yan etkiler konusunda yazımızdan tüm detayları okuyabilirsiniz.

1. Hamilelikte Limon Tüketmenin Bebek İçin Faydaları:

Limon vitamin ve minerallerce zengin olduğundan bebek gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle içeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde anne karnındaki bebeğin kemik yapısının güçlü bir şekilde gelişmektedir. Ayrıca yine bu maddeler bebeğin beyin gelişimini de destekleyici etki yapmaktadır. Hamilelikte limon tüketen anne adayları bebeklerin sağlıklı gelişimine katkı sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan bakır, kalsiyum, niasin, folat, manganez, tiamin, fosfor, riboflavin ve B6 vitamini sağlıklı bebeklerin oluşmasında etkin rol oynamaktadır.

2. Limonun Hamile Bayanlar İçin Faydaları:

Limonun hamilelikte en bilinen faydası sabah bulantılarını geçirmesidir. İçeriğinde bulunan hoş kokulu metabolitler sayesinde mide bulantısını engelleyebilmesi için bir dilim limon ısırılıp yalanabileceği gibi suyu da emilebilmektedir. Hamilelikte limon tüketmenin bir diğer faydası hamile annenin bağışıklığını güçlendirmesidir. Bunu içindeki C vitamini ve antioksidan maddelerle yapan limon hamilelik süresince ilaç kullanamayan anneyi bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı korumaktadır. Hamilelerin en büyük sorunlarından birisi olan kabızlık için lifli gıdaları tüketmeye ek olarak limonlu su destekleyici kür olarak kullanılmalıdır. Limonun içeriğinde bulunan maddeler karaciğeri uyarmakta, bunun sonucunda karaciğerden salgılanan hormonlar peristaltik hareketi yani bağırsakları harekete geçiren işlemi başlatmaktadır. Sadece kabızlığı önleme konusunda değil sindirim sistemini düzenleme konusunda da limon oldukça başarılıdır. Limonun hamilelere olan diğer yararları yüksek tansiyonu düşürerek düzenlemesi, vücutta ödem attırıcı özellik göstermesi, vücudun PH’sını düzenlemesi, vücudun su kaybetmesini önlemesi ve stresi giderme etkisi şeklindedir. Son olarak sivilce sorunu yaşayan hamilelerin cildine bir miktar limon suyu uygulaması antibakteriyel etkisi sayesinde oldukça yararlı olmaktadır.

Hamilelikte Aşırı Limon Yemenin Zararları

Hamilelikte limon tüketmek her ne kadar yararlı olsa da aşırı tüketildiğinde ya da kullanımına dikkat edilmediğinde bazı yan etkilere sahiptir. Bu nedenle hamile bayanların limon tüketirken sınırı aşmaması ve dikkatli olması önerilmektedir. Limon her şeyden önce asitli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mide ekşimesi, mide ağrısı gibi sorunlara yol açabilmektedir. Eğer hamileliğinizde mide sorunları yaşıyorsanız limon tüketimini sınırlandırmanız en doğrusudur. Limonun bir diğer zararı da diş minelerinde erozyona neden olmasıdır. Hamilelerin vücudunda kalsiyum depoları bebek gelişimi nedeniyle çabuk tükendiği için kalsiyum alımına da dikkat etmiyorsa limon büyük sorun yaratabilmektedir. Limonun düşüğe sebebiyet verdiği konusundaki batıl inançların ise kesinlikle tıbben bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu yararlı sebze yan etkileri de göz önüne alınarak bilinçli tüketilmelidir.

 

Etiketler

kalemsilgi