Hamilelikte Kramp Girmesi: Hamilelikte Kramp Neden Olur?

Hamilelikte Kramp Girmesi: Hamilelikte Kramp Neden Olur?

Hamilelikte oluşan kramplar çok önemlidir. Krampların ortaya çıkış durumu süt ürünleri ve kalsiyum içeren ürünlerin alınmamasından kaynaklanmıyor tam olarak. Çoğu anne adayı krampları ortaya çıktığı zaman bunun sebebini direk süt ürünleri içmemesine bağlıyor. Kramplar kalsiyum ve magnezyum adı verilen iki tane maddenin birbiri arasındaki orantısızlıkla alakalıdır. Bunun için krampların çözülmesi çok kolay olmamakla beraber tek başına süt ürünlerini artırmakla olmuyor.

Hamilelikte Kramp Girmesi

Bir ya da birden fazla kas demetinde aniden görülebilen ve kişiye oldukça acı veren kasılmalara kramp denir. Çok kısa sürebildiği gibi 10 dakika kadar da sürebilirler. Hamilelik döneminde ise kramplar hamilelik döneminin ikinci ve üçüncü üç aylık periyodunda özellikle de 6-7. aylarda görülmeye başlar. Kas kramplarında kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi mineral eksiklikleri önemli yer teşkil eder.

Hamilelikte Kramp Neden Olur?

Hamilelikte kramplar, dolaşım problemlerinden ve kasların düzgün çalışması için gerekli olan minerallerin eksikliğinden dolayı ortaya çıkar.

Kramplar hamilelik dönemide en çok bacaklarda, sonra ise kalça, bel ve karın kaslarında  oluşabilir. Hamilelerde kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda ortaya çıkar, özellikle geceleri yatakta oluşurlar. Sizi uykunuzdan bile uyandırabilirler.

Hamilelikte Krampları Önlemek İçin

  • Bol bol su içilmeli
  • Hergün düzenli yürüyüş yapılmalı
  • Kalsiyum ihtiyacı için günde en az 2 bardak süt, bir kase yoğurt ve bol peynir tüketmeli
  • Potasyum ihtiyacı için muz ve kivi gibi meyveler tüketilmeli
  • Kan dolaşımını hızlandırmak için egzersiz yapmalı… Özellikle uykudan önce 10 dakikalık küçük bacak egzersizleri yapmalı…
  • Balık, kırmızı et ve beyaz et gibi mineral değeri yüksek yiyecekleri yemeli
  • Uzun süre ayakta kalmaktan ve hareketsiz oturmaktan kaçınmalı

Magnezyum ve kalsiyum içeren ilaçların kullanımı ile giderilebilir. Bunun dışında kramplar çok şiddetli olduğu zaman masaj yolu ile de hafifletilebiliyor. Bunun için kramp olayı ele alınırken kalsiyum magnezyum dengesizliğine dikkat edilmelidir. Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Sadece süt ürünleri tüketilerek bu durumu çözmek mümkün değildir.

Anne Günlüğü