Hamilelikte Kozmetik Kullanımı

Hamilelikte Kozmetik Kullanımı

Hamilelikte Kozmetik Ürün Kullanımı

Hamilelikte kaçınılması gereken durumlar şunlardır:

Akne tedavisinde ağızdan antibiyotik kullanılmamalıdır. Eğer akne şiddetli ise hamileler için güvenli bir antibiyotik olan eritromisin kullanılmalıdır

Akne tedavisinde benzilperoksid ve salisilik asidin günlük kullanımından sakınmak gerekir. Dermatolog önermişse sadece sorunlu bölgeye sürülmelidir.

Vitamin A ve retin-A ve retinoid gibi maddeler içeren yüz kremlerinden uzak durulmalıdır. Bunlardan biri olan Roacuttane kullanımının doğum anomalilerine sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Alfa-hidroksiasid içeren yüz kremlerinden de uzak durulması gerekir.

Tüy dökücü kremler asla önerilmemektedir. Çünkü içerdiği kimyasal maddelerin gözeneklerden girerek kıl foliküllerini tahrip ettiği ortaya çıkmıştır.

Bronzlaştırıcı kremlerse ilk 3 ay kullanılmamalıdır. Bu kremler cildi gün boyunca havasız bıraktığı için cildin kurumasına ve hava almamasına neden olmaktadır. Fakat bebeğe zararlı bir etkisi yoktur.

Saç bakım losyonları teoride güvenli olmakla beraber cilt derisinden emilimleri yoktur.

Hamilelikte kullanımında sakıncası olmayanlar:

Kullanımının ardından bol suyla durulanması şartıyla oje silmek için aseton kullanılabilir. Kaliteli ojeler de tırnakta bir haftadan fazla tutulmamak kaydıyla sürülebilir.

Güneş koruyucu ürünlerinin kullanımında sakınca olmamasıyla beraber tavsiye edilir. Gebelik maskesi olarak da bilinen melasma oluşumunu engellediği bilinir.

Saç derisine değdirilmeden kullanılan saç boyası ve parlatıcılarının da bir zararı yoktur.

Nemlendirici ve cildi yumuşatıcı yağların da kullanımı önerilmektedir. Bunlar ciltteki gerilmeye bağlı kaşıntıyı azaltır ve kurumasına engel olur.

Kullandığınız tüm kremlerin A vitamini içermemesine dikkat edin

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Saç Boyama Zararlı mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anne Günlüğü