Hamilelikte Korse Kullanımı Zararlı Mı?

Hamilelikte Korse Kullanımı Zararlı Mı?

Her geçen gün büyüyen, gittikçe sevimli hale gelen göbek hamileliğin en güzel yanlarındandır. Büyüyen bebeği taşımaya yardım eden göbek bel ağrılarına da neden olmaktadır. Doktorlar bu tür problemler tehlikeli hale gelmeye başladığında hamilelik korsesini anne adaylarının sağlığı ve konforu için önerebilmektedir. Korseler bebeğin sağlığı için doktor bilgisinde kullanılmalıdır. Her bayanın vücut şekli, yapısı birbirinden farklı olup kendine özgüdür. Hamile korse modelleri gün gittikçe çeşitlenmektedir. Hamilelik durumunda bu durum değişmemektedir. Her bayan kendi vücut tipine göre değişimlerle hamilelik sürecini tamamlamaktadır.

 

  1. Ay Sonrasında Bol Ve Rahat Kıyafetler Tercih Edilmeli

 

Karnın iyice büyümesi, iyice kendini belirginleştirmesi ile rahatsızlıklar da kendini göstermeye başlamaktadır. Hamile korsesi faydaları olduğu gibi zararları da mevcuttur. Karın büyümeden önce korse kullanmak bir nevi uygunken 4. Ay ve sonrasında göbek iyice çıkmakta olup korse kullanmak da uygun olmamaktadır. Anne adayında aşırı bel ağrıları, bu duruma bağlı olarak düşük tehlikesi, karın duvar yetersizliği durumu meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuzla özel olarak dikilen hamilelik korseleri hakkında görüşebilir, bilgi alabilirsiniz.

 

Hamilelik Döneminde Rahmin Bin Kat Büyümesi

 

Göbeğiniz aşırı büyük duruyor ve sarkmalar başladıysa, bu duruma vücutta ki ağrılar da eşlik ediyorsa korse kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Hamile bayanlara uygun, konforlu ve rahat giyecekleri hamilelik korseleri mevcuttur. Hafif egzersiz hareketleri yapılarak, vücudun da mümkün olduğu kadar fit olması sağlanabilmektedir. Korseleri devamlı takmak yerine ara sıra takmak önerilmektedir. Hamile destek bandı kullananlar korse kullanmak konusunda da kararsız kalmaktadır. Korse kullanılsa bile diğer kıyafetler özellikle dördüncü ay sonrasında anne adaylarını sıkıştırmayacaktır. Bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Hamileliği gizlemek için korse kullanımı ise son derece sakıncalı, asla başvurulmaması gereken bir durumdur.

 

Çeşitli Modellerde Gebelik Korseleri

 

Diğer korse modelleri gibi gebelik korseleri de pek çok şekilde üretilmektedir. Beli yüksek paçalı, karın altından gelen çıt çıt şeklindeki, yüksek bel slip şeklinde olanlar uygun kullanıma sahip korselerdir. Hamilelikte korse kullanmanın zararları bebeği sıkıştırmak, daraltmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelikte alınan korseler doğum sonrasında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Korseler karın kısmında oluşan sarkmalara karşı da toparlayıcı şekilde görev üstlenmektedir. Bu bölgede oluşacak deformasyonlar da engellenmektedir.

 

Hamile Giysileri Nasıl Olmalıdır?

 

Eşofmanlar, bol ve genişleyen kıyafetler, bollaşan tunikler, süveterler, t-shirtler, esnek ve rahat halde ki iç çamaşırları, rahat taytlar, şortlar da dar gelmeye başladığı zaman büyük bedenlerde giyilmelidir. İlerleyen aylarda pantolonlar da göbek altında olmalıdır. Göğüs altından genişleyen ve bollaşan elbiseler de tercih edilmelidir. Hamilelikte dar giyinmek zararlı mı diyenler için zararları olduğunu ve daha dikkat edilmesi gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Boy bakımından uzun elbiseler de tercih edilmelidir. Arka taraf uzunken ön taraf karın şiştiğinde havaya kalkabilmektedir.

 

Oluşabilecek Göbek Çatlaklıklarına Karşı Korseler

 

Gebelik korseleri sadece göbek saran, belde kilitlenen kemerler şeklinde tasarlanmıştır. Gebelik durumunda kullanılan korseler elbiseler altına giyilen modellerden farklı olduğu için gebelikte ortaya çıkan çatlaklıkları ve karın yarıklarını da önlemektedir. Elastik hamile kemeri de hamile bayanların kıyafetlerini düzenlemelerinde faydalı olmaktadır. Fakat bu kemerlerin sıkıştırmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı büyük karına sahip olan ya da ikiz bebek sahibi adayı olan annelerin korse kullanmaları da gerekmektedir. Korse kullanımının en büyük faydası olarak sarkmaları engellediği belirtilmiştir. Hamilelikte karında oluşan deri çatlaklıklarına karşı da gebelik korseleri kullanılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü