Hamilelikte Kola İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Kola İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamile bayanların en büyük sıkıntılarından biri de ne tüketmeleri konusunda bilgisiz olmalarıdır. Bebeklerinin sağlığını her şeyden daha çok önemseyen anne adayları patates kızartması ve kola içmek istediğinde bu alışkanlıklarını bırakmak da zorluk çekmektedir. Hamilelikte ne kadar kola içilebilir konusu ile ilgili çeşitli sorular gelmektedir. Bu sorulara doktor gözetiminde tüketilmesini önermekteyiz. Pek çok hamile bayan hamile iken kola içebilir miyim sorusu ile doktorlara başvurmaktadır. Bu durumda öncelikle kolanın aromalı ve gazlı bir içecek olduğu unutulmamalıdır. Kola içerisinde çeşitli tatlandırıcı maddeler ve kafein bulunmaktadır. Besin değerleri de kola kutusu üzerinde mevcuttur. Bu sebeple bilinçli şekilde tüketilmelidir.

 

Kola İçerisinde Bulunan Maddeler

 

Kafein gibi bağımlılık yapan maddeler içeren kolanın tüketimi hamile bayanlarda daha çok önem taşımaktadır. Bu sebeple içeriğinde yer alan maddelerin bilinmesi gerekmektedir. Kola içerisinde kafein, karbonhidrat, şeker, koruyucular, yapay halde tatlandırıcı maddeler, çeşitli aromalar olduğu bilinerek hareket edilmelidir. Hamileyken kola içenler bebeklerine zarar verip vermeyeceği konusunda emin değildir. Bu durumda bilinçli hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hem anne hem de bebek için zararları oluşabilmektedir.

 

Kola İçmenin Yan Etkileri

 

Hamilelik döneminde günlük kafein tüketimi kısıtlanmalıdır. Günde en çok 300 mg kadar kafein tüketmek gerekli olmaktadır. Yan etkileri olup olmayacağı ise garanti edilmemektedir. Hamilelik dönemi ilerledikçe de kafein içeren içecekler fetüs için de zararlı olabilmektedir. Kola içmek boş kaloriler almak olarak da adlandırılabilir. Hamile olduğunu bilmeden kola içmek de annelerin sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Bu soruya kola içmenin miktarının önemli olduğunu aşırıya kaçmamak gerektiğini söylememiz mümkün olacaktır. Besin değeri sunmadığı unutulmamalıdır. Bu sebeple kola içmek iyi bir seçenek değildir.

 

Fazla Kola İçen Hamilelerde Görülen Komplikasyonlar

 

Bronşiyal tüpler açılmaktadır. Gözbebekleri gün gittikçe iri hale gelmektedir. Kalp hızında anormal bir şekilde artış yaşanmaktadır. Yüksek tansiyon problemi meydana gelmektedir. Kaslar sıkılaşmaktadır. Metabolizma hızı yükselmektedir. Karaciğerden kana insülin deşarj etmek de kolaylaşmaktadır. Hamilelikte asitli içeceklerin zararları da oldukça fazladır. Bu sebeple tüketilirken dikkatli olunması gerekmektedir. Metabolizma değerleri yükselmektedir. Vücut su kaybetmektedir. Uykusuzluk problemi gözlenmektedir. Düşüklere neden olmaktadır.

 

Kola Tüketmenin Anne Karnındaki Bebek İçin Zararları

 

Bebekler anne karnında iken çok kola tüketildiğinde düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmektedir. Erken doğum riski de ne yazık ki mevcuttur. Doğum kusurları ile dünyaya gelme riski de bebeklerde mevcut durumdadır. Hamilelikte cips ve kola annelerin aş erme sebeplerinden biri haline gelebilir. Yeterli miktarda tüketmenin zararı olmadığı bilinerek aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Hamile iken kola tüketmek anneler için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmamaktadır. Kola besin değerleri açısından zengin değildir. Bunun yerine sağlıklı içecekler tercih edilmesi önem taşımaktadır.

Etiketler

Anne Günlüğü