Hamilelikte Kiraz Yemenin Faydaları

Hamilelikte Kiraz Yemenin Faydaları

Yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında kirazlar yer almaktadır. Hamilelik döneminde soğuk algınlığı, çeşitli enfeksiyonlar ile mücadele etmek için de kiraz tüketmek gerekmektedir. Kiraz C vitamini açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Hamile bayanların günlük C vitamin ihtiyacı ise 85 mg olarak karşımıza çıkmaktadır. Kiraz fazla miktarda C vitamini içeriyor olup vücudun, bebeğin sağlıklı şekilde karşılamasına da yardımcı olmaktadır. Fetüs günden güne büyüdükçe anne adayı uykuya dalmakta zorlanır. Hamilelikte kiraz yiyenler çeşitli faydalarından da yararlanmaktadır. Uykusuzluk gibi sorunlar da meydana gelmektedir. Kiraz uykuya sebep olan melatonin hormonu içermektedir. Kiraz ise antioksidan açısından oldukça güçlü bir kaynaktır. Yeni hücre oluşumuna da teşvik etmektedir.

 

Hamilelikte Kiraz Yemenin Fiziksel Etkileri

 

Bilimsel araştırma sonuçları gösteriyor ki gebelik durumunda kiraz yiyen bazı anne adaylarında kiraz yedikten sonra gaz problemi meydana gelmektedir. Hamilelikte kiraz yemek leke yapar mı diyenler için durumun zararı olmadığını belirtmemiz gerekmektedir.  Bunun yanı sıra karın ağrısı ve şişkinlik şikayeti de gözlenmektedir. Bu tür semptomlar gözlenmemesi için kiraz tüketimini ayarında yeteri kadar yapmak gerekmektedir.

 

Kiraz Tüketiminin Hormonlara Etkisi

 

Hamilelik döneminde kiraz tüketmek kan şekeri düzeyini koruma altına almaktadır. Bu şekilde gebe kadınlar gestasyonel diyabetten korunmaktadır. Hamilelikte kiraz aşermek sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Kiraz mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Demir, protein, kalsiyum gibi çeşitli minerallerden meydana gelmektedir. Bu özelliği ile hormonları düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Hamile kadınlar için sağlıklı atıştırmalık türüdür. Gebelikte beslenme listesi hazırlanarak yemek listesine eklemek ideal yiyecekler arasındadır. Kan basıncı düzenlenerek preeklampsi hastalığı, yüksek tansiyon sorunundan da korumaktadır.

 

Kiraz Yerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

Şeker hastalığı olan kadınlar kiraz yememelidir. Hamilelik döneminde kiraz bitkisinin yaprakları, kabukları, meyve çukurları da zehirli kimyasal olan siyanürik asit içerebilmektedir. Bu sebeple sadece çukur kısmını yememek gerekmektedir. Hamileyken kiraz yemek cinsiyet açısından bir önem arz etmemektedir. Enfeksiyonları ve bakterileri gidermek için de yemeden önce iyice yıkanması gerekmektedir. Günlük diyete kiraz eklemeden önce doktora başvurmak ve genel sağlık durumu hakkında bilgi almak gerekmektedir. Kiraza alerji olup olmama durumuna göre kontrol ettirmek hayati derece önem taşımaktadır.

 

Kiraz Sapı Tüketimi Hakkında Uyarılar

 

Halk arasında kiraz sapının idrar söktürücü etkisi bilinmektedir. Kiraz sapı kaynatıp tüketmek zayıflatmaktadır. Kiraz sapı vücuttan sıvı atılmasına yardımcı olmaktadır. Gebelikte kiraz sapı suyu içilir mi diyenler için dikkatli şekilde tüketilmesi gerektiğini belirtmemiz gereklidir. Yağ kaybı sağlamamaktadır. Hamilelikte kiraz yemek son derece sağlıklıdır. Bu durumu dikkate alan gebelerin gerekmedikçe kiraz sapı çayı tüketmemesi gerekmektedir. Kalp ritm düzenleme, kan pıhtılaştırıcı ilaçları kullananların ilaç etkinliği bozması nedeniyle porsiyonlarını da kontrollü tüketmeleri gerekir.

Etiketler

Anne Günlüğü