Hamilelikte Kilo Kontrolü Hesaplaması Nasıl Yapılır?          

Hamilelikte Kilo Kontrolü Hesaplaması Nasıl Yapılır?          

Bu gebelik kilo alımı hesaplayıcısı, hamileliğiniz öncesinde sizin yükseklik ve ağırlığınıza dayalı olarak bireysel önerilen gebelik kilo artışını hesaplayacaktır. Hamilelikte kilo artışı sağlıklı çünkü bebek, rahim, amniyotik sıvı büyümeye ihtiyaç duyuyor. Bebeğinizin büyümesi ve gelişimi sizin için yeterli kilo almanıza bağlıdır.

Hastalık Kontrol, Önleme Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi verilerine göre, 25 ile 55 yaşları arasındaki Amerikalı kadınların yarısından fazlası fazla kilolu veya obez olmaktadır. Ve birçok kadın, ne kadar yemelerini kısıtlamasını bilememektedir. Ancak gerçekte birçok hamile kadın çok fazla kilo alıyor, bu da ulusun obezite probleminin bir yan etkisidir. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 40’ında tavsiye edilen ağırlık miktarından fazlasını aldıklarını varsayarsak bu durum oldukça ciddi sıkıntıları da meydana getirmektedir.

Çok fazla kilo almak hem annelere hem de bebeklerine ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Ağır anneler, doğum öncesi diyabet ve doğum sırasında komplikasyon gelişme riski taşırlar. Aşırı kilolu anneler için doğan bebekler erken doğum ya da doğum kusurlarına sahiptir. Pediatri dergisinde 2003 yılında yayınlanan bir araştırma, obez ve aşırı kilolu kadınların bebeklerinin yarık damak gibi kalp anomalisi veya diğer doğum kusurları riskiyle karşı karşıya kaldığını tespit etti.

 Gebelikte Ortalama Ağırlık Kazancı Ne Olmalı?

Ortalama olarak, kadın vücudunun gebelik sırasında yaklaşık 25 ile 35 libre kazanması beklenir. Kilolu olan kadınlar biraz daha kazanmalı ve fazla kilolu olanlar biraz daha az kazanç sağlamalıdır. Bu ağırlık ek kan hacmi, uterusun ağırlığı, plasenta ağırlığı, bebek ağırlığı ve gebelik sırasında ekstra sıvı tutulumuna atfedilebilir.

Katlar halinde hamile olan kadınlar,  hamilelik sırasında aynı kilo alma rotasına uymaz, fazladan bebeklerin ve ekstra plasentaların toplamına ilave ağırlık eklenir. İkiz bir gebelik 35 ile 45 kilo arasında bir kilo alımı anlamına gelecektir. Her ek bebek için, bu toplama daha fazla ağırlık eklenebilir.

 Gebelik Sırasında Kaybedilen Kilo

Hamileliğin ilk aylarında her kadın kilo almaz. Bu sıklıkla kadınlar yerine bir yerine iki yiyor olduklarını öğrendiklerinde kadınların içine düşen daha sıkı beslenme kurallarına bağlıdır. Eğer öğle yemeğinde her gün bir fast food restoranında yeyip ve gebelik hakkında bilgi edindikten sonra bir salata için bu alışkanlığı değiştirmeye karar verdiyse, bu sağlıklı değişimle ilişkili bir miktar kilo kaybı olmalıdır. Aşırı kilolu veya obez olan hamilelik hastaları aslında yanlışlıkla tüm gebelik için kilo verebilir ve sağlıklı bir bebek doğurabilir.

Annenin kilo vermeye çalışmadığı ya da gerçek yaşam tarzı değişiklikleri yapmadığı halde kilo vermeye devam ettiği durumlarda, doğum uzmanı gebelikle ilgili herhangi bir sorunu göz ardı etmek için testler yapacaktır.

     Hamilelikte Ani Gerçekleşen Kilo Artışı

En tehlikeli gebelik koşullarından ve komplikasyondan biri preeklampsidir. Bu durum hem annenin hem de bebeğin hayatını alabilir ve derhal tedavi edilmezse sıkıntılı durumların ortaya çıkması içten bile değildir.

Ani kilo alma, gebelik sırasında preeklampsi için önemli bir işarettir. Ani kilo alma, bir haftada dört veya daha fazla kilo alması olarak tanımlanır. Bu ağırlık genellikle preeklampsinin başka bir semptomu olan suda kalır.

Gebelik diyabeti hamilelikte aşırı kiloya neden olabilir. Bu kilo alma her zaman annede değil bebekte olabilir. Gestasyonel şeker hastalığı olan annelere doğan bebekler, çoğu zaman gestasyonel diyabet olmayan annelerden doğan bebeklerden daha fazla kilo alacaktır. Bu bebekler, daha büyük boyutlarından dolayı sezaryen ile doğum yaparlar.

Kiloyu Kontrol Altında Tutmak Gerginlik ve Sırt Ağrısını Önler Mi?

Buna henüz net bir cevap yok. Araştırmalar sonucuna göre, kilo alımı hamilelik sırasında kadının germe izlerini, sırt ağrısını ve diğer yaygın problemleri nasıl etkilediğini bulmaya çalıştı, kilo alımının enerji düzeylerini etkileyip etkilemediği de dahil olmaktadır. Bununla birlikte, gebelikte gerilme izleri ve sırt ağrısı gibi sorunlar hakkında şaşırtıcı derecede az araştırma vardır. Şüphesiz, bu sorunlara neden olan ve neyin yardımcı olabileceği konusunda birçok iddia duyar veya okuruz. Bu iddialar ancak güçlü araştırmalar tarafından desteklenmemektedir.

Gerginlik veya sırt ağrısı olsun veya olmasın, kazandığın ağırlığa bağlı değildir. Ağırlıktaki ani ve büyük değişiklikler daha fazla gergin çizgilere neden olabilir, ancak ağırlığı azaltmanın gerginlik izlerini önleyip desteklemeyeceği bilinmiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Magnezyum Nasıl Kullanılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi