Hamilelikte Kilo Alımı: Gebelikte Şişmanlamak

Hamilelikte kilo almamak imkânsız gibi bir şeydir, yani kilo almak kaçınılmazdır. Ancak kadınların çoğu kilo almaktan korkar. Formunu korumak için elinden geleni yaparken, bir de bakmış 10 kilo birden almış. Bu kesinlikle kilo sorunu olan kadınlar için korkunç bir olaydır. Fakat bebeğin büyümesi ve gelişmesi sizin beslenmenize bağlıdır. Bu durumda kendinizi değil bebeğinizi düşünmelisiniz. Düşünürken de doğru düşünmelisiniz. Çünkü fazla kilo almak ve ya yetersiz kilo almak hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden ideal kilo almak bebeğin sağlığı açısından ve sizin doğumdan sonra kilolarınızı kolay verebilmeniz açısından önemlidir. Birçok anne adayının kafasında olan bir sorudur “nasıl beslenmeliyim? Ne kadar kilo almalıyım?” bunu öğrenmenin en iyi yolu, doktora danışmaktır.

Hamilelikte Kilo Alımı

Genelde hamilelikte 10 ile 15 kg arasında kilo alınması önerilir. Ancak bu her kişide farklı olabilir. Annenin hamilelik öncesi kilosu ve bebeğin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Obez kadınlarda 7 kilodan daha az kilo alımı yeterli olabilmektedir. Hamilelik sırasında ortalama olarak 12,5 kg alındığındaHamilelikte Kilo Alımı bunun 9 kg. ını bebekHamilelikte Kilo Alımı plasentaHamilelikte Kilo Alımı artan kan hacmi ve sıvı birikimi oluşturmakta; diğer 3,5 kg. ise vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Bu nedenle anne adayı kilosunu takip etmelidir. Bir ay içinde 3 kg. fazla kilo almış iseniz beslenme alışkanlığınızı kontrol etmeniz ya da bir diyetisyene başvurmanız gerekir. Bir ay içinde 2 kg. altında kilo almak yeterlidir.

Hamilelikte önemli olan çok yemek yemek değil, dengeli ve sağlıklı yemek yemektir. Yani ihtiyacınız kadar olanı almak önemlidir. Normal de gebe bir kadının 2300 kalorilik enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük alınan besinlerin %50’sini proteinler, %35’ini karbonhidratlar ve %15’ini yağlar oluşturmaktadır. Demir ve kalsiyum açısından zengin olan besinler de tüketilmelidir. Demir açısından zengin kırmızı et, karaciğer ve balık, kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir.

Hamilelik boyunca alınan fazla kilolar annede sezaryen ile doğum, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, erken doğum, doğum sonrası kanama gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Ayrıca doğum sonrasında verilmesi zor olabilir. Bu nedenle gebeliğin ilk 3 ayı bir kilo, diğer 3 aylık dilimde ise 5 kilo alınmalıdır.

Gebelik boyunca alınan kilolar 3000 gramı bebeğe, 1800 gr artan kan dolaşımına, 700 gram plasenta, 800 gr büyüyen rahim ve 700 gr amnios sıvısına depolanır. Anne adayları gebeliğin son 3 ayında çok hızlı kilo alırlar.

Hamilelik dönemine uygun menü;

Kahvaltı; süt, bir tane yumurta, beyaz peynir, iki dilim ekmek, domates, salatalık vb. sebzeler, reçel, pekmez, bal (biri tercih edilebilir)

Ara öğünde; bir porsiyon meyve, meyve suyu ya da ayran.

Öğle; bir porsiyon makarna veya pilav, bir porsiyon kuru baklagil yemeği, bir bardak meyve suyu, bir porsiyon salata, ekmek.

Ara öğün; meyve ya da sebze.

Akşam; bir porsiyon tavuk eti ve ya balıketi, bir bardak ayran, bir porsiyon sebze yemeği, ekmek, salata

Gece; bir bardak süt ya da muhallebi tercih edilebilir.

Anne Günlüğü