Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Gebe bayanlarda sık sık karşılaşılan durumlardan biri de şiddetli kaşıntıdır. Bu kaşıntılar anne adaylarının da yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Hamilelikte gece kaşıntısı sık karşılaşılan durumlardan biridir. Doğum zamanına kadar şiddetlenebilen kaşıntı ve kızarıklıklar da gebe bayanların çoğunda meydana gelmektedir. Hamilelik döneminde gözlenen vücut da meydana gelen kaşıntılar bazen de ciddi hastalıkların habercisi olmaktadır. Bebek sahibi olacak annelerin, bebeklerin sağlığını çokça olumsuz şekilde etkileyen bu rahatsızlıktan korunmak için vakit kaybetmeksizin uzman hekimlerden yardım alınması gerekmektedir. Progesteron hormonu ile özellikle ilk 3 ay kaşıntılar mevcut olmaktadır. İlerleyen dönemlerde azalmalar olsa da hamilelik döneminin sonuna kadar devam edebilmektedir. Duş sonrasında sürülen bebek yağları cildin rahatlaması ve nemli kalmasını sağlamaktadır. Hamilelikte kaşıntıya ne iyi gelir diyenlere pek çok şey faydalıdır demek yeterli olacaktır. Gebeliğin son üç ayında şiddetlenen ve dayanılmaz hale gelen kaşıntılar karın bölümünden başlayan kızarık ve döküntülerle kendini göstermektedir. Bu konuda mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

 

Kaşıntıya Neden Olan Hastalıklar

 

Rahimde gelişmekte olan bebeğin büyümesi kaşıntıya sebep olan hastalıklardan biridir. Bebek büyüdükçe cilt gerilmekte ve kaşıntılar başlamaktadır. Hormonların salgısında meydana gelen artış da cildin kurumasına neden olarak kaşınmaya sebep olmaktadır. Kurdeşenler ciltte kırmızı, kaşıntılı, şişlikler şeklinde kendini gösterir. Şekli ve yeri değişir, gruplar halinde görülür. El ve ayaklarda meydana gelen aşırı kaşıntı ise kolestaz adını almaktadır. Mantar enfeksiyonu da vajina bölgesinde kaşıntı ve tahrişe neden olur. Hamilelikte vücutta kaşıntı ve kızarıklık sık sık meydana gelmektedir. Kadınların % 1 oranında kısmında göbek kısmında kaşıntılı kırmızı renkli kabarıklıklar ortaya çıkmaktadır. Gebelikte kaşıntılı ürtiker plaklar, papüller olarak adlandırılan PUPPP şiddetle ortaya çıkmaktadır. Prurigo da gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan bir cilt problemidir.

 

Hamilelikte Kaşıntı Nasıl Geçer?

 

Kaşıntıdan muzdarip hamile bayanların öncelikle kadın doğum uzmanına bu durumu bildirmesi gerekmektedir. Kaşıntı ciddi bir nedenden kaynaklanmıyor ise farklı yöntemler uygulanmalıdır. Hamilelikte kaşıntıya bitkisel çözüm bulmak da mümkün olmaktadır. Yulaf banyosu gebelikte kaşıntıyı gideren en etkili doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Banyo küveti sıcak su ile doldurularak içine bir su bardağı yulaf ezmesi katılmalı ve suda bekletilmelidir. Kaşıntı bu sayede geçecektir. Kaşınan bölgelere soğuk kompres yapmak da etkili bir uygulamadır. Buzluktan buz küpü çıkarılarak ince atlete sarılmalı, ciltte kaşınan yerlere tutulmalıdır.

 

Kıyafet Seçiminin Kaşıntıları Gidermede Önemi

 

Tedavilerde kaşıntıların şiddeti, altta yatan nedene göre planlanmaktadır. Hafif şekilde kaşıntı varsa kıyafet tercihlerinde yapılan değişikliklerle giderilebilir. Dar kıyafetler deriye sürtünerek tahrişe neden olmaktadır. Hamilelikte vajinal kaşıntı durumunda iç çamaşırı seçimi de önem taşımaktadır. Gevşek, rahat kıyafetler seçilmelidir. Sentetik ve yünlü kumaşlar yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmesi gerekmektedir. Sık banyo yapmak ve ardından kaşıntı azaltıcı maddeler içeren nemlendiriciler kullanmak da kaşıntıları azaltmayı sağlamaktadır.

 

Kaşıntılar Nasıl Önlenir?

 

Hemen hemen her hamilede görülen basit kaşıntılar ile başa çıkabilmek için alınacak basit önlemler bulunmaktadır. Hamilelikte bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık ardından sinek ısırığı gibi bir görüntü oluşmaktadır. Hamile bayanlarda meydana gelen kaşıntılar ardından su kabarcıkları gibi şişkinlikler de meydana gelmektedir. Sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Şampuan ve sabun iyice durulanmalıdır. Bazı parfümler ciltte rahatsızlığa neden olur bu sebeple kokusuz kremlerle vücudu nemlendirmek gereklidir.  Yulaf özlü şampuanlar, sabunlar da son derece önemlidir. Bol, pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi, günün sıcak saatlerinde güneşe çıkılmaması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Tarihi Hesaplaması Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü