Hamilelikte Kasılmalar Neden Olur Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kasılmalar Neden Olur Nasıl Geçer?

Hamilelik boyunca anne adayının yaşadığı sıkıntılar zamanla kendiliğinden geçebilmektedir. Bu dönemde meydana gelen değişimler ve hormonların farklı çalışması anneyi şüphelendirse de bazı dönemlerde korkulacak herhangi bir durum söz konusu değildir.

Bazı hamileliklerde adet kanamalarından daha az kanamalar ve kasılmalar meydana gelebilmektedir. Kadında yumurtanın döllenmesinden sonra bölünmeye başlayan yumurtanın rahim içerisine yerleştiği sırada lekelenmeler söz konusu olurken kasılmalarda ortaya çıkabilmektedir. Hormonlara bağlı olarak kişinin vücudunda farklılıkların meydana gelmesi oldukça doğal bir süreçtir. Bu süreç içerisinde sindirim sisteminden dolaşım sistemine kadar farklılıklar oluşmaktadır.

Hamilelik döneminde karın bölgesinde sertleşme, kasılma ve gerilme sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Bebeğin büyüme başlaması ile beraber karın bölgesindeki bu değişimler farklı bir şekilde meydana gelir. Karın bölgesinde gerilmenin sebep olduğu ağrı ve sancılar her gebelikte karşılaşılan durumlardandır. Hem bebeğin gelişmesi hem de kilo almaya bağlı olarak bu durum oldukça doğal bir süreçtir. Bu dönemde sık sık sancılanmalarda meydana gelebilir. Derinin gerilmesi ve şişmesinden kaynaklı sancıların ortaya çıkması da doğal bir süreçtir.

Hamilelikte Kasılmalar 

Hamile kalındıktan sonra bebeğin gün geçtikçe büyümesi ve vücudun bu yeni hale alışabilmesi için vücutta bazı değişimler söz konusu olabilmektedir. Karın bölgesinde kasılmalar çok doğal bir süreçtir. Çünkü hem hamilelik ilerledikçe hem de bebeğin kilo almasına bağlı olarak anne karnının da genişlemesi bu kasılmalara sebep olur.

Rahim gün geçtikçe büyüme göstererek bebeğin haftalık  olarak büyümesini de sağlar. Bunun yanı sıra karındaki kasılmalar çok fazla yemek yenildiğinde bebeğinde olması ile beraber yerin kısıtlı olması hamilelikte kasılmalara neden olur. Bu süreçte annenin karın bölgesine masaj yapması kasılmaların süresini kısaltabilir. Bazı gebeliklerde bu kasılmalar uzun sürebilmektedir. Sancıların ani gelmesi vücut yapısının değişmesine neden olur.

Hamilelik esnasında meydana gelen kasılmalar çok ciddi bir durumun olduğunu göstermez. Fakat her ihtimale karşı annede kanama söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca devamlı halde sancılar ve gerilme hissi meydana geliyor ise bunda da doktora danışılmalıdır. Bazı hamileliklerde düşme riski olan gebeliklerin büyük bir çoğunluğu yalancı doğum sancısı çekmektedir.

Hamilelikteki Kasılmalar Nasıl Geçer? 

Anne adayının bu yeni döneme adapte olabilmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir. Çok zayıf olan gebeliklerde bebek kilo almaya ve gelişmeye başladıkça karın bölgesinde çok sık gerilme meydana gelir. Bu durumda anne kasılmaları ve gerilmeyi daha fazla hissedebilmektedir.

İç karın bölgesi geniş olan kadınlarda hamilelik esnasında bu kasılma ve gerilmeler daha az olmaktadır. Fakat her ihtimale karşı karında çok fazla kasılma ve gerilme oluyor ise oturur pozisyondan yürüme pozisyonuna geçilerek bir süre yürümek iyi gelebilir.

Rahim kasılmalarında herhangi bir yöntem söz konusu değildir. Çünkü fetüsün ana rahmine yerleşmesi sırasında bu sıkıntılar sık sık yaşanabilmektedir. Karın kaslarının daha gevşek olması için doktorun vermiş olduğu nefes hareketleri uygulanabilir. Böylece kasılma sırasında ağrılar hafifletilmiş olur.

Ilık duş almak kaslarda rahatlama sağlamaktadır. Çok sık karşılaşılan durumlardan biri olan karın kasılmalarında ılık duş alarak bol su tüketmek kasılmaların azalmasına yardımcı olur. Hamilelik boyunca kasılmaların devam etmesi ve anne adayının bu kasılmalardan dolayı kendini bitkin hissetmesinden dolayı sürekli olarak ılık duş alıp karın bölgesine masaj yapması azda olsa kasılmaları en aza indirecektir.

Vücutta magnezyumun azalması karın bölgesinde ve rahimde kasılmalara neden olabilir. Doktor kontrolü altında magnezyum desteğinin alınması bu kasılmaların azalmasına yardımcı olabilir. Tablet ya da suya atılarak tüketilen magnezyum destekleri hamilelik dönemindeki kasılmaları azaltacaktır. Anne adayının beslenmesinde magnezyum bakımından zengin gıdaların tercih edilmesi bu kasılmaları azaltarak gebeliğin daha rahat geçmesine yardımcı olur.

Her yöntemin denenmesine rağmen kasılma ve gerginlik devam ediyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gebelik sürecinde kasılma ve gerginlikler arın bölgesinde normal bir süreç olarak değerlendirilse de bazı durumlarda bebeğin düşme olasılığını yükseltmektedir. Rahim içerisinde çok sık kasılmaların meydana gelmesi bebeğin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle devam eden ve sık sık meydana gelen kasılmalarda doktorun muayene etmesi doğru bilginin alınmasını sağlayacaktır. Gebelik sürecinde bilinçsiz bir şekilde kas gevşeticilerin kullanılmaması gerekmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü