Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Kafein uyarıcı olduğu için, kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı arttırır, bu da gebelik sırasında önerilmemektedir. Kafein ayrıca idrara çıkma sıklığını artırır. Bu, vücudunuzdaki sıvı seviyelerinde azalmaya neden olur. Vücudunuzu beslediğiniz kafein miktarlarını idare edebilmeniz mümkün olmasına rağmen, bebeğiniz bunu yapamaz. Bebeğinizin metabolizması hala olgunlaşmakta ve kafeini tamamen metabolize edememektedir. Herhangi bir miktarda kafein bebeğinizin uyku düzeninde veya hamileliğin sonraki evrelerinde normal hareket düzeninde değişikliğe neden olabilir.

 Kahve ve Kafein’in Olumsuz Etkileri

Hayvanlar üzerindeki sayısız araştırma, kafeinin doğum kusurlarına, erken doğum eylemine, preterm doğumuna, doğurganlığın azalmasına, düşük doğum ağırlıklı yavru ve diğer üreme problemlerine yol açabileceğini gösterdi. İnsanlar üzerinde yapılmış kesin bir çalışma yapılmamıştır; ancak sonuç vermeyen çalışmalar söz konusu olduğunda güvende oynamak daha iyidir.

Kafein’in Düşük Yapma Özelliği

2008 yılında düşükten kaynaklı kafeinin etkileri üzerine yapılan iki çalışma anlamlı olarak farklı sonuçlara yol açtı. Amerikan Journal of Obstetrics şirketi tarafından yayımlanan bir çalışmada günde 200 mg veya daha fazla kafeini tüketen kadınların, düşük kafein tüketenlere kıyasla düşük olasılığının iki kat fazla olduğu bulundu.

Epidemiyoloji tarafından yayınlanan bir başka çalışmada, günlük az miktarda kahve içen ( günde 200-350mg arasında ) kadınlarda risk artışı yoktu.

Çok sayıda çalışmadan çıkan çelişkili sonuçlar nedeniyle daha kesin çalışmalara kadar gebe kadınların kafein alımını günde 200 mg’dan daha düşük bir seviyeye indirmesi gerektiğibelirtildi. Bu, yaklaşık bir 12 fincan kahveye eşittir.

Ne kadar az kafein tüketirseniz o kadar iyi olur. Bazı uzmanlar, günde 150 mg’dan fazla kafeinin fazla olduğunu söylerken, başkaları günde 300 mg’dan fazla olduğunu söylemektedir.

Kafeinin olabildiğince uzak tutulması, sizin en güvenli hareket yoludur. Düzeltmeyi yaptırmanız gerekiyorsa, sizin için ve bebeğiniz için en sağlıklı tercihi yapmak için bunu doktorunuzla görüşmeniz en iyisidir.

Hamilelikte Kahve Tüketimi Endişesi

Bir fincan kahve içtiğinizde, kafein plasentayı amniyotik sıvıya ve bebeğinizin kan dolaşımına geçer. Vücudunuz metabolize çalışmaya ve kafeinden kurtulmaya devam ederken, bebeğinizin vücudu halen gelişmekte ve kafeini işlemek için daha uzun süre almaktadır. Sonuç olarak, bebeğiniz kafein etkilerinden çok daha uzun süre maruz kalır.

Araştırmacılar, kafeinin bebeğinize ve gebeliğinize tam olarak etkisini belirlemeye çalışmaya devam ediyor. Araştırma sonuçları şimdiye kadar hafif kafein alımı ( 200 mg’dan az ) düşük veya erken doğumun önemli bir nedeni olarak görülmüyor diyor. Bununla birlikte büyük bir çalışma, günde 300 mg’dan fazla kafein tüketen annelerin, gebelik haftası için küçük bebekler doğurma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular.

 Kahvenin İnsanı Etkilediği Durumlar

Çok fazla kafein almazsanız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bu uyarıcıdır, bu nedenle kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırabilirsiniz. Ek olarak, sizi sinirlendirir ve uykusuzluğa neden olabilir. Kafein aynı zamanda mide asidi üretimine neden olarak mide ekşimesi oluşturabilir.

Hamilelik ilerledikçe bu etkiler daha belirgin olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun kafeini yıkma kabiliyeti yavaşlaması, bu nedenle kan dolaşımınızda daha yüksek bir seviyeye ulaşmanız demektir. İkinci dönemde hamileliğiniz olmadığı zamanlarda vücudunuzdan kafein temizlemek neredeyse iki kat daha uzun sürer. Üçüncü dönemde ise yaklaşık üç kat daha uzun sürmektedir.

Hamilelikte Kahve Alışkanlığından Uzaklaşmak

Kafeinsiz kahve ile normal kahveyi karıştırarak başlamak isteyebilirsiniz; kafeinsizin kafeinli hale getirilmesi oranı kademeli olarak artar. Ya da daha fazla süt ve daha az kahve kullanın. Evde, daha az miktarda öğütülmüş kahve kullanmayı deneyin veya daha kısa bir süre için demleme yapın.

Bitkisel çayların çoğu kez kafeinleri olmamasına rağmen, içerikler listesini okumayı ve yeni bir şey denemeden önce sağlık uzmanınıza danışmayı unutmayın. Bazı bitki ve katkı maddeleri gebelik süresince güvenli olmayabilir ve bazılarının güvensiz olduğu bilinmektedir.

Kafeinin bazı beklenmedik yerlerde bulunabileceğini unutmayın. Bazı kadınların esneme izleri için kullandıkları kakao yağı losyonu, çok az miktarda kafein içeriyor olabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırmada, anneleri hamileliklerinde kakao yağı losyonu kullanmayı bıraktıklarında yapısal kalp rahatsızlığı olan bebeklerde kalp ritim bozukluğu riskini düşürdüler.

Bu çalışma, losyondaki kafeinin gebelik sırasında bebekler üzerinde bir miktar etkisinin olabileceğini, ancak henüz tam olarak anlaşılamamış olabileceğini düşündürmektedir. Bir sürü kakao yağı losyonu düzenli olarak kullanıyorsanız, doktorunuza genel kafein alımı faktörünü nasıl etkilediğini sorun.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklere Aşı Zararlı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi