Hamilelikte Hurma Yenir Mi?

Hamilelikte Hurma Yenir Mi?

Sayısız faydası bulunan hurma bebek bekleyen anneler için de hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında tüketilmektedir. Gebelik öncesinde ve ilk üç ayında kullanılması tavsiye edilmekte olan folik asitler B9 vitamini de içerilmektedir. Hamilelikte hurma yiyenler hem kendileri hem de bebekleri açısından sağlıklı bir şey yapmaktadır. Hurma pek çok açıdan faydalı bir besindir. Hekimler folik asit kullanmalarını istemektedir. Kan hücresi yapımında ve hücrelerinde yenilenmesine de önemli rol oynamaktadır. Gebe kalındıktan sonra da hurma tüketimine önem vermek gerekmektedir.  Hamilelik döneminden sonra da vücudun folik asite ihtiyacı artmaktadır. Hurma doğumu başlatır mı diyenler için başlatmadığını sadece hem anne hem de bebeğe çeşitli faydaları olduğunu söylememiz gerekmektedir. Folik asit eksikliği olduğunda da kansızlık gibi problemler anne ve bebeği de bekleyebilmektedir. Folik asiti doğal yollarla karşılamak isteyen anneler ise hurma tüketerek bu ihtiyaçlarını gidermektedir. Düşük tehlikesi olan anne adayları mutlaka doktorları ile görüşmelidirler.

 

Hurmanın Doğumu Kolaylaştırma Etkisi

 

Oksitosin maddesi barındıran hurma doğumu kolaylaştırma etkisine de sahiptir. Zarar değil de aksine fayda sağlamaktadır. Doğum sonrasında yenildiğinde de anne sütünü artırmaktadır. Hamilelikte hurma yemek hadis olarak da geçmektedir. Yeni anneler doğum sonrasında meyve şekeri yiyecekler tüketmek zorunda kalmaktadır. Anneler zayıf düştüğü için vücudun canlılığını kazanması ve dirençli hale gelmesine de yardım etmektedir. Hamilelikte hurma uzmanlar tarafından da sürekli önerilen besinler arasında yer almaktadır. Doğum sonrası yenildiğinde anne sütünü artırdığı da söylenebilir. Kısacası hurmanın hem doğum öncesi hem sonrasında çeşitli faydaları bulunmaktadır.

 

Hurmanın İçerdiği Bileşenler

 

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde insan vücudunda hamilelikte hurmanın faydalarından bahsedebiliriz. Hurmanın besleme gücü içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hamilelikte hurma zararları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Hurmada kadınların alması gereken B vitamini de yoğun şekilde bulunmaktadır. Hurmanın içinde ki demir oranı kırmızı kan hücrelerinde ki hemoglobin sentezini de kolayca kontrol etmektedir.  Hamilelikte kansızlığın giderilmesini sağlar ve bebeğin gelişimini kanda bulunan alyuvar dengesini uygun hale getirir.

 

Lohusa Gıdası ve Bebek Maması Açısından Hurma

 

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda hurmanın antiseptik etkisini dile getirmektedir. Lohusalık yaraları da çabuk şekilde iyileşmektedir. Sütü de artırmaktadır. Potasyum da çocukların büyümesini sağlayan ideal bir besindir. Hangi hurma doğumu kolaylaştırır diyenler için uzman bilgiler almalarını öneririz. Bebekler ilk doğduğunda da damağına dünya gıdası olarak hurma ezerek vermek, hurma ezmesi tattırmak gerekmektedir. Bu durum hem sünnet olup hem de bebeklerin zeki olmasını sağlayan bir ilaçtır. Lohusa bayanlar hurmayı sade olarak yer ya da sütle ıslatarak yere bebeklerine de hurmalı şıralı sütten yedirir ise faydalı olur. Polenli hurma macunu yapıp bebeğe de yedirmek son derece faydalı olmaktadır.

Etiketler

Anne Günlüğü