Hamilelikte Hipertansiyon: Hamilelik zehirlenmesi veya Preeklampsi

Hamilelikte Hipertansiyon: Hamilelik zehirlenmesi veya Preeklampsi

Yüksek tansiyon iki tiptir. Birincisi kişide önceden kronik bir hipertansiyon vardır. İkincisi de gebelik esnasında ortaya çıkan tansiyondur. Hipertansiyon hastaları hamile kalmaz diye bir şey söz konusu değildir. Tansiyonu olan kişiler doktor kontrolünde rahatlıkla hamile kalabilirler.Yalnız  kronik hipertansiyon hastalarında hamileliğin etkisiyle ağırlaşır ve hamileliğin ağırlaştırdığı hipertansiyon adı verilir.

Hiç tansiyonu olmayıp da hamile kaldıktan sonra tansiyon çıkabilir. 20. haftaya kadar olan normal tansiyon 20. haftadan sonra tansiyon ölçüldüğünde on bin civanın üzerinde olan artışlar doktorları tedirgin edebilir. Halk arasında gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) denilen hastalığın ileride gelişebileceği ihtimaline bağlı olarak kan tahlilleri, bir takım tetkikler yapılıp bir takım sorunlara karşı önceden önlemler alınmaktadır. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren tansiyonun incelenmesinde fayda vardır.

Dikkat: Gebelikte hipertansiyon, hamileliğin erken döneminde teşhis edilirse tedavisi mümkün olan, geç fark edildiğinde ise anne ya da bebeğin ölümüne yol açabilen hastalıktır. Erken teşhis için tansiyonun sürekli izlenmesi gerekir.

Hamilelik zehirlenmesi veya Preeklampsi kimlerde görülür?

ilk kez anne olacak adaylarda, 18 yaş altı ve 30 yaş üstü annelerde, daha önce 4 doğum yapan, çoğul hamilelik yaşayan, fetusa ait problemi, şeker hastalığı, kronik hipertansiyonu ve ailesinde hipertansiyon olanlarda daha sık görülüyor. Özetle tüm hamilelerin yüzde 7-10’unda, daha önce böbrek ve kalp-damar hastalığı olanların ise yüzde 20-40’ında hipertansiyon sorunu görülmektedir.

Hamilelerde hipertansiyon belirtileri

El ve yüzde şişme, kan basıncının artması, proteinüri, baş ağrısı ve dönmesi, görmede bozukluk, mide ve karın ağrısı, trombosit sayısında azalma, , bilinç bulanıklığı, uykuya eğilim, fetusta gelişme geriliği, ani kilo artışı, idrara az çıkma…

Anne Günlüğü