Hamilelikte Hemoroid ve Tedavisi

Hamilelikte Hemoroid ve Tedavisi

4. aydan sonra rahmin ve bebeğin büyümesine bağlı olarak karın içi basınç da artar.

6-7 aydan sonra büyüyen rahim ve bebekse bu basınç artışını daha da arttırarak damarın geri dönüşünde güçlüğe ve damar içi basıncın artmasına sebep olur. Toplardamar içindeki basınç artışı damarda genişleme yaparak hemeroid oluşmasına veya varsa daha da ilerlemesine neden olur.

Hamilelik döneminde hemeroid şikayetlerinin artmasının diğer bir sebebi de beslenme ve dışkılama alışkanlığının değişmesidir. Bu değişiklikler de kabızlık ve sık sık dışarıya çıkmaya sebep olarak hemoroid ve bundan kaynaklanan şikayetleri arttırır.

Normal doğumlarda doğum süresince abartılı düzeyde uygulanan ıkınma var olan hemeroidi anüs dışına çıkararak boğulmuş basur durumuna düşürerek daha ağrılı durumu ortaya çıkarır.1-2 hafta sürebilen bu boğulmuş hemeroid doğumdan daha çok acı verebilir.

Hamilelik süresince hemeroid olmamak ve mevcut olan hemoroid şikayetlerinin artmaması için tuvalet alışkanlığının normal sınırlarda tutulması doğrudur. Bunun içinde bol posalı gıdalar, meyve ve sebzeler bol tüketilmelidir. Dışkıya çıkma ihtiyacı da ertelenmemeli mümkün olduğundan sabah kahvaltıdan girmeyi alışkanlık edinmek gerekir. Özellikle gebeliğin son çeyreğinde tuvalette fazla kalınmamalı ve fazla ıkınılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Odası Ne Zaman Ayrılmalı? başlıklı makalemizde bebeğin odası kaç aylıkken ayrılmalı, bebeğin odası ne zaman ayrılmalı ve Bebek Odası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü