Hamilelikte Havuç Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte Havuç Yemek Zararlı mı?

Tüm dünyada yetişen turuncu renk sebzeler arasında en faydalıları arasında havuç yer almaktadır. Havuç anavatanı ise Orta Asya’dır. Hamile kadınların beslenmesinde de önemli rol almaktadır. Hamilelikte havuç ne kadar tüketilmeli diyenler için yeteri kadar tüketilmesini öneririz. Hamilelik döneminde havuç çiğ olarak yenilebileceği gibi çiğ havuç suyu da içilebilir. Bunların yanı sıra havuç A, B16, B12, C, D vitaminleri gibi çeşitli vitaminler açısından da zengindir. Havuç yemek sağlık açısından son derece faydalı olup gebelikte de önemlidir. Magnezyum, karbonhidrat, demir açısından da oldukça zengin minerallerden oluşmaktadır.

 

Hamilelikte Havucun Faydaları

 

Havuç kalsiyum açısından zengin yapısıyla da bebeklerin diş ve kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Hamilelikte havuç suyunun zararları da olduğu söylenmektedir. Fakat bu sağlıksız bir bilgidir. Doktora danışarak yeteri miktarları öğrenmeniz mümkün olacaktır. Gebelikte karaciğeri temizlemeye en büyük yardımcıdır. Bağışıklık sisteminde ceninlerin gelişimini destekler. Gebelikte bağışıklık sistemi zayıflar. Bu sebeple havuç sistemin güçlenmesini sağlar. Mineral, vitamin dolu yapısı ile bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmayı da önler.

 

Gebelikte Havuç Yemenin Zararları

 

En yüksek A vitamini deposu olan havuç yeterli miktarda tüketildiğinde sorun olmamaktadır. Az miktarda tüketilirse ise anne karnında olan bebeğin gelişimine faydalıdır. Fakat miktar arttıkça bebek ve anne için gelişimlerinden yana sıkıntı oluşturabilir. Gebelikte havuç suyu amniyon sıvısını artırır mı diyenler için doktor gözetiminde bilgi almalarını öneririz. Havuç çiğ olarak tüketildiğinde veya havuç suyunun içilmesi daha da faydalı olmaktadır. Bebeklerin gebelikte aşırı havuç tüketmesi bazı olumsuz komplikasyonlara neden olabilmektedir.

 

A Vitamini Açısından Zengin Olan Havuç

 

Bebek ve anne açısından tüm vücut dokuları, hücrelerinin büyümesi ve sağlığına katkıda A vitamini bulunmaktadır. Havuç suyunun bebeğe faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Gebelik sürecinde yeterli seviyede A vitamini tüketimi sağlanmaktadır. Fazla miktarda tüketilmesi ise vücutta depo haline gelmesine neden olmaktadır. A vitamini en fazla havuç, tereyağı, lahana, biber, sütte yer almaktadır.

 

Gebelik ve Havuç İlişkisi

 

Hamilelik döneminde alınan vitaminler bebeğin gelişimi açısından da son derece önem taşımaktadır. Bu vitaminler doğal yollardan da alınabilmektedir. Ülkemizde ise vitamin desteği genellikle gereksizdir. Çünkü sebze ve meyvelerde yeteri kadar vitamin, mineral bulunmaktadır. Hamileyken havuç yemek annelerin de kemiklerin gelişimini sağlamaktadır. Bunun ayarının ise fazla kaçırılmaması gerekmektedir. Çiğ tüketilmesi durumunda ise dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Fazla miktarda D vitamini almak ise yeni doğan bebeklerde ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. A vitamini açısından zengin olan havuç ise yağda eriyen bir vitamin olmakla beraber aşırı düzeyde alınması durumunda vücutta depolanmaktadır. Bu da bebeklerde kemik sakatlıkları, idrar yolu bozuklukları, bel kemiği açıklıklarına neden olmaktadır.

Etiketler

Anne Günlüğü