Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı Mıdır?

Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı Mıdır?

Hamilelikte solaryuma girenler ya da aşırı derecede güneş ışığına maruz kalanlar çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler. Güneş ışınlarından yeterli miktarda yararlanmak hamilelik sürecinde oldukça önemlidir. D vitamini açısından oldukça yararlı olan güneş ışınları, gebelikte uzun süre maruz kalındığında hem bebek hem de anne sağlığı için tehdit oluşturabilir. D vitaminin yanı sıra kalsiyum ihtiyacı da yine hamilelikte oldukça önemlidir. Güneş ışınları emilimi arttırdığı için kalsiyum ihtiyacını bir ölçüde karşılamaktadır. Yeterli miktarlarda güneş ışınlarına maruz kalmak sizin yararınıza olacaktır. Ancak asla uzun süre güneşte kalmanız ya da güneşlenmeniz önerilmez.

Hamilelikte Güneş Kremi Kullanılır Mı?

Hamilelikte güneş kremi kullanılması tavsiye edilen ve özellikle yaz aylarında mutlaka tercih edilmesi gereken bir üründür. Ancak güneş kreminin sıradan özelliklerde ve aşrı kimyasal içerikte olmaması gerekmektedir. Hamilelikte güneş kremi seçerken;

  • Kimyasal içerikten uzak
  • Mineral filtreli ve
  • Ciltte bariyer sağlayan

Kremler tercih edilmelidir. Yoğun ve ağır kimyasallar içeren kremlerin kullanılması, emilim yoluyla bebeğe de ulaşabileceği için tavsiye edilmemektedir. Doğal yöntemlerle güneşten korunmanız ya da tamamen hamilelik için uygun ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Doğru Güneşlenme Nasıl Olmalıdır?

Güneş ışınları vücuda birçok fayda sağlayabileceği gibi zaman zaman zararlarda verebilmektedir. Özellikle gebelik süreci yaz aylarına tekâmül eden bireylerin güneş ışınlarının yaydığı ultraviyole ışınlarına maruz kalmaları hamilik sürecini tehlikeye atabilmektedir. Güneş ışınlarının etkisinin azalmaya başladığı zaman dilimlerinde 15 dakika kadar vücudun güneş ışınlarıyla temas etmesi, bebek ve anne sağlığı için faydalı olacaktır. Eğer güneş ışınlarından yeterli faydalanılamıyorsa D vitamini ilaçlarıyla takviyeler yapılabilmektedir.

Hamilelikte Güneşten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hamilelikleri yaz ayına denk gelen kişilerin güneşe karşı temkinli olmaları ve önlem almaları gerekmektedir. Önlem almadan güneşlenmek ve hamilelikte denize girmek olası birçok soruna kapı aralayabilir. Hamilelikte güneşten korunmak için;

  • Kimyasal içermeyen güneş kremleri 3 saatte bir sürülmeli
  • Güneş ışınlarının dik indiği vakitlerde, güneşe çıkılmamalı (11:00 – 15:30)
  • Geniş şapkalar kullanılmalı ve
  • Saat fark etmeksizin uzun süre güneşte kalınmamalı

Bu tavsiyelere uyarak hem yaz tatilinizi yapabilir hem de sağlığınız koruyabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki doğru güneşlenme gebelikte büyük yarar sağlayacaktır.

Hamilelikte Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik süresince doğal olarak bazı cilt lekeleri görülebilmektedir. Bu lekeler zararlı değildir ancak yine de dikkatli olmak ve lekelerin nedenini araştırmak gerekmektedir. Hamilelikte güneş lekesi, çok fazla güneşe maruz kaldığınızı işaret etmektedir. Bu nedenle daha az güneşlenmeli ve güneşten kısa sürelerde fayda sağlamaya çalışmalısınız. Gebelikten sonra bu lekeler büyük oranda kaybolacaktır. Lekelerden kurtulmak için bebeğin sağlığını olumsuz etkilemeyecek kremlerden yararlanabilirsiniz. Ancak kullanacağınız lekeler için kremlerin herhangi bir kimyasal içeriğinin olmamasına dikkat ediniz. Gebelikte kullanacağınız krem ve tedavileri mutlaka doktorunuzla paylaşmanız ve buna göre hareket etmeniz tavsiye edilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü