Hamilelikte Greyfurt Yenir Mi?

Hamilelikte Greyfurt Yenir Mi?

Greyfurt, vitamin ve mineral açısından zengin bir meyvedir. C vitamini bakımından zengin olan greyfurt, enfeksiyonlara karşı koruyucu bir işlev görmektedir. Tadı bazen ekşimsi bazen de çok tatlı olabilmektedir. Özellikle mide bulantısı çeken gebelerde, kahvaltıdan sonra tükettikleri greyfurt ile bu sorunun görülme olasılığının azaldığı görülmüştür. Birçok sağlık sorununa çözüm olarak kullanılmaktadır. Sürekli tüketim için doktora başvurmakta fayda vardır. Çünkü aşırı miktar tüketilen besinler, istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Hamilelikte Greyfurt Faydaları

İçeriğinde bulunan lifli yapı ile sindirim sistemi sorunlarına ve kabızlık problemine karşı iyi gelmektedir. Kabızlık, hamilelik döneminde yaşanan oldukça can sıkıcı bir durumdur. Greyfurt tüketimi ile bu sorunu aza indirmek mümkündür.

Gebelikte vücudun su tutmasıyla beraber ödem sorunu gözlenir. Greyfurt, su tutma oranını azaltarak, ödem oluşma ihtimalini aza indirir.

Gebelik sürecince annenin, hem kendi sağlığı için hem de fetüs sağlığı için beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Yeterli miktarda dengeli ve düzenli beslenmelidir. Vitamin ve mineral oranını karşılayacak besinler tüketmelidir. Kalsiyumda bu dönem boyunca alınması gerekli olan minerallerden biridir. Fetüsün kemik ve diş oluşumunda etkisi büyüktür. Greyfurtta içeriğinde bulunan kalsiyum ile faydalı bir işlev görmektedir.

İçeriğinde düşük oranda şeker bulunan greyfurt, gebelikte şekere bağlı diyabet gözükmesine karşı kaçınılması gereken değil tüketilmesi gereken bir meyve haline dönüşür.

Hamileliğin, özellikle ilk üç ayında uykusuzluk problemi görülmektedir. Bu hem psikolojik olarak hem de annenin gebeliğe adapte olma süresi etkenlerinden kaynaklanmaktadır. Gerginlik ve sinirlilik hali içerisinde olmada diğer bir faktördür. Gebelerin, hamilelik boyunca stresten uzak durmaları hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için önemli bir konudur. Stres her türlü hastalığın başlamasına etken olabilecek bir niteliktedir. Greyfurt, uyku problemine iyi gelmesi ve sinirliliği alması ile hamilelik döneminde tercih edilebilecek bir meyvedir.

Gebeliğin bir diğer sorunu ise fazla kilo alımıdır. Bu sorun, fetüsün ve annenin sağlığını ciddi derecede etkileyecek yapıya sahiptir. Gebe kadınların günlük kalori alımına dikkat etmesi çok önemlidir. Az kiloda, çok kilo kadar risk faktörü taşımaktadır. Bu yüzden dengeli ve düzenli beslenmek ilk kuraldır. Greyfurtun içeriği de her ne kadar zengin maddelerden oluşsa da, az kaloriye sahip bir besin türüdür. Gebelik süresince atıştırmalık olarak tüketilmesinde, kalori açısından bir sıkıntı yoktur.

Preeklemsi diğer bir adıyla gebelik zehirlenmesi, anne ve fetüs için ciddi risk oluşturacak bir durumdur. Bazen ölümle bile sonuçlanmaktadır. Bu riskin tetikçisi ise kan basıncı düzeyinin dengelenememesinden kaynaklanır. Greyfurt, içeriğinde bulunan potasyum ve likopen ile kan basıncı düzeyini dengelemeye çalışır.

Hamilelikte Greyfurt Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Greyfurt ilaç etkisini değiştirmesinden dolayı, düzenli bir ilaç kullanımı olanların doktor kontrolü ile tüketmesi gerekir. Hamilelik süresince ilaç ve benzeri kimyasal madde kullanımının, fetüs sağlığını tehlikeye attığı unutulmamalıdır.

Reflüsü olan gebelerinde, greyfurt tüketiminde dikkat etmesi gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Domates Yenir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi