Hamilelikte (Gebelikte) Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikte (Gebelikte) Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelik döneminde bir anne adayının diğer dönemlere oranla farklı bir özen göstermesi gerekmektedir. Bu nedenle gebe olan anne adayları bu dönemde karnında ki bebeği düşünerek daha hassas ve özenli davranmalıdır. Bebeğin düşme ihtimalini düşünerek kendilerine dikkat etmeleri gerekir.

Gebelik süresinde dikkat edilecek en önemli hususlardan biri ve en önemlisi bu dönem içinde ilaç kullanımıdır. İlaçlar gebelik süresinde sadece anneyi değil bebeği ve sağlığını da etkilemektedir. Özellikle bebeklere karşı olumsuz etkisi olduğu için ilaç kullanımını sadece doktorunuzun izni ve tavsiyesine göre yapılması önerilir.

Gebelik süresinde bazı anne adayları normal hayatlarında olduğu gibi sigara kullanmaya devam etmektedir. Sigara içerisinde açıklanan 1000 den fazla zararlı madde bulunmaktadır. Bu zararlı maddeler anneye zarar verdiği gibi gelişmekte olan bebeğe de mutlaka zarar verecektir. Bir bebeği gıda ile değil zehirle beslemek gibi düşünebilirsiniz. Sizin yediğiniz, içtiğiniz tüm gıda ve besinler bebeğinize de geçmektedir. Sigara içmeden önce bebeğinizi düşünmenizi tavsiye ederiz.

Saymak istemiyoruz ama sigaranın yanında uyuşturucu alkol gibi zararlı maddelerden de uzak durulması gerekmektedir. Her insan bu maddelerden uzak durmalı fakat anne adayı bebeğini gözeterek daha da kaçınmalıdır.

Hamilelik sürecinde hijyen kurallarına anne adayı oldukça önem göstermelidir. Bu sebeple sağlığınızı iyi bir şekilde korumalı ve bu koruma karşısında bebeğinizi daha sağlıklı büyütebilirsiniz. Hamilelik esnasında hasta olmanız ilaç kullanmanıza ve bu da bebeğinizin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Bu tarz olumsuz etmenlerden kaçınmak için sağlığınıza aşırı dikkat etmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Arkadan İlişki (Anal İlişki) ile Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizde anal ilişki, anal ilişki ile hamile kalınır mı ve arkadan ilişki ile hamile kalınır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. Malullük zamanında en önemlisi bence sigara içmek benim teyze sigara içiyordu bebeğin de sorun olmadı ama fiziksel olarak ayak bileklerine çaplı var inşallah büyüyünce geçer

  2. Arkadan ilişkiye girdim 8hafta geçti üzerinden içime boşaldı adet günümde olamayabiliyorum ve midem de bi ağrı var gibi son zamanlarda sizce hamile miyim