Hamilelikte Fındık Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Fındık Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamile bayanların beslenme rutinleri normal bayanlara göre oldukça farklıdır. Bunun nedeni bir canlıya hayat vermesinden dolayı enerji kaybının fazla olmasından dolayı daha fazla besin almasının gerekmesi ve bazı yiyeceklerin dokunmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelikte fındık yemek bu anlamda düşünüldüğünde besleyiciliği nedeniyle mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Fındık hamile bayanlara birçok fayda sağlamanın yanında, kaçınılması gereken yiyecekler sınıfında da yer almamaktadır. Aksine oldukça sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalıktır.

Fındık Hamilelerin Pek Çok Vitamin Mineral İhtiyacını Karşılar

Fındık içindeki yararlı yağ asitlerinin dışında oldukça besleyici, vitamin ve mineral içeriği bakımından da oldukça zengin bir kuru yemiştir. İçeriğinde bulunan selenyum, çinko, demir, bakır, magnezyum, kalsiyum ve fosforun yanı sıra yüksek oranda askorbik asit, folat, tiamin, arjinin, lösin, K ve E vitaminleri, potasyum ve lif ihtiva etmektedir. Tüm bu yararlı maddeler hamilelikte fındık tüketildiğinde anne sağlığını ve bebek sağlığını korumakta, fetüsün gelişmesi için çok gerekli olan besin maddelerini sağlamaktadır.

Fındık Hamile Bayanların Enerji Kaynağıdır

Hamilelik boyunca anne adayları yeni bir canlıyı kendi vücudunda oluşturup geliştirdiğinden normal zamandakine oranla daha fazla besine ve enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Tam olarak gerekli besinler alınmadığında ise halsizlik problemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Fındık hem besin maddeleri hem de 100 gramında 594 kalori gibi ciddi bir kaloriye sahip olduğundan enerji ihtiyacının çoğunu karşılayabilme potansiyelindedir.

Fındık Bebek Gelişimine Faydalıdır

Hamilelikte fındık tüketmek bebek gelişimine destek vermektedir. Bunun dışında 30 gram fındık hamilelerin günlük folik asit ihtiyacının yarısını karşıladığından doğum kusurlarının engellenmesinde çok etkilidir. Böylece daha sağlıklı bebeklerin doğmasında destek sağlamaktadır. Bebeğin  ve annenin saç sağlığını da olumlu yönde etkileyen fındık, bebeklerde doğumsal olarak meydana gelen kalp rahatsızlıklarını büyük ölçüde önlemekte, hatta yok etmektedir.

Hamilelikte Kabızlık Sorununun Çözümü: Fındık

Hamilelik süresince bayanların vücut dengesi etkilendiğinden kabızlık gibi sindirim problemleri sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Kabızlığı engellemenin en iyi yolu da kesinlikle lifli gıdalar tüketmekten geçmektedir. Fındık oldukça lifli bir gıda olduğundan günde 30 gram fındık tüketen hamileler lif ihtiyacının bir kısmını karşılamış olacağından kabızlık görülme olasılığını da azaltmış olmaktadır.

Aşırı Fındık Tüketmenin Zararları

Hamilelikte fındık tüketmenin bilinen önemli bir zararı bulunmamakla birlikte bazı bünyelerde alerjik etkilere neden olmaktadır. Bunun anlaşılabilmesi için sadece hamileyken değil, hamilelik öncesinde de anne adayının alerji testi yapması gerekmektedir. Ancak, bünyede alerji yapmıyorsa hamilelik döneminde de fındık güvenle tüketilebilmektedir. Ayrıca, fındık kabızlığı önlediği gibi aşırı tüketildiğinde ishale de neden olabileceğinden belirli tüketim sınırları aşılmamalıdır. Ne kadar tüketilmesi gerektiği doktora başvurularak öğrenilebilir. Genellikle önerilen günlük fındık tüketim miktarını 30 gramla sınırlandırmak en iyisidir. Ancak kişisel farklılıkların da göz önünde bulundurulması açısından doktor tavsiyesine uymak her zaman çok daha iyi bir yaklaşımdır.

 

Etiketler

kalemsilgi