Hamilelikte Elma Yemek Faydalı Mı?

Hamilelikte Elma Yemek Faydalı Mı?

Elma içeriğindeki vitamin, mineral ve besin maddeleri nedeniyle sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir meyve olarak her kesimden insana fayda sağlamaktadır. Özel bir dönem olan hamilelik boyunca kesinlikle gönül rahatlığıyla tüketilebilmektedir. Pek çok fayda sağlayan elmanın her türüne hamilelik süresince beslenme programında yer verilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Hamilelikte elma tüketimi hakkında detaylı bilgiler içeren bu yazımızda elma yemenin anne ve bebek sağlığına ne gibi etkileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Elma Yemenin Yararları

Sağlıklı bir yiyecek olan elmanın faydaları saymakla bitmez. Hamilelikte elma yemek bu anlam oldukça yararlıdır. Ancak yine de miktar konusu ve alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktora danışılmasında fayda bulunmaktadır. Bazı yiyeceklerin bazı kişilere nadir de olsa zararı olabilmektedir. Kısa uyarımızın ardından bebek bekleyen hanımlar için elmanın faydalarından bahsetmeye başlayabiliriz.

  • Hamilelik döneminde en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi mide ve bağırsak sorunlarıdır. Fizyolojik durumun değişmesi nedeniyle anne adayları sıklıkla kabızlık, ishal gibi sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunları gidermenin en önemli yolu da lifli gıdalar tüketmekten geçmektedir. Elma bu anlamda oldukça başarılı bir meyvedir. İçeriğindeki lif oranı sayesinde bağırsak problemlerini önlemektedir.
  • Kırmızı, yeşil ya da fark etmeksizin elma iyi bir C vitamini deposudur. Bu özelliği sayesinde hamileliği süresince bayanları hastalıklardan koruyucu etki yaparak bağışıklığını yüksek seviyede tutmaktadır. Sadece annenin değil, bebeğin de bağışıklığına etki ederek fetüsü hastalıklardan korumaktadır. Buna ek olarak ciddi bir bor kaynağı olan elma hamilelikte kemik sağlığını korumaktadır.
  • Hamilelikte elma yeme üzerine dünyanın pek çok yerinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda elmanın içeriğinde bulunan flavonoidlerin anne adayının kemiklerindeki kalsiyum azalmasını önlediği ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, yine elmada bulunan quercetin maddesi hamilelik sürecinde gelişmekte olan fetüsün beyin hücrelerini koruduğu ve ileride çocuğun Alzermer olma olasılığını yok ettiği bulunmuştur. Hamileliği sürecinde düzenli şekilde elma tüketen kadınların çocuklarının alerji ve alerjik astım problemlerini ömürleri boyunca yaşama seviyesinin oldukça düşük olduğu araştırmalarla saptanmıştır.
  • Elmada fazlaca yer alan pektin hamilelikte artma olasılığı yüksek olan kötü kolesterol seviyesini düşürerek de anne adaylarına sağlık sunmaktadır.

Tüketilmesi Gereken Elma Miktarı

Hamilelikte elma tüketmenin sayısız faydası olmasına rağmen elbette ki tüketilmesi gereken miktarı bulunmaktadır. Elmanın büyüklüğüne de bağlı olarak günlük 2-3 elmadan fazlası yenmemelidir. Aksi takdirde karbonhidrat açısından zengin olan elma kilo almanıza neden olabilmektedir. Kilo almadan daha ciddi bir konu da gebelik şekerini arttıracak olmasıdır. Fazla miktarda elma yendiğinde şeker yükselmekte ve hem anneye hem de bebeğe ciddi zararları olabilmektedir. Son olarak, karbonhidrat alımını çok fazla yükselteceğinden yağ yakma metabolizmasını bozarak da zararlı hale gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı önerilen miktar aşılmamalıdır.

 

Etiketler

kalemsilgi