Hamilelikte Düşük Tehlikesi Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte Düşük Tehlikesi Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?

Düşük riski ne zaman geçer, düşük nasıl anlaşılır gibi sorular gebelikte en çok merak edilen ve önlem alınması gereken konulardır. Düzenli doktor kontrolüne başvurmak ve gebelik boyunca dikkatli davranmak bu riski büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Fakat düşükle ilgili temel belirtilerin ve düşüğe neden olacak etkenlerin bilinmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Gebeliğin ilk 13 haftası içinde genellikle düşük yapıldığı görülmektedir. Bu nedenle özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde mutlaka normalden daha fazla dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte düşüğe işaret eden temel belirtiler; şiddetli kanamalar, uzun süreli kramplar ve sırt ağrılarıdır. Bunun yanı sıra farklı birçok belirtisi de olabilmektedir. Düşüğün başlıca belirtileri;

 • Yüksek vajinal kanama
 • Devamlı kasık ve bel ağrıları
 • Rahimden pıhtılaşmış dokuların gelmesi

Düşüğün en önemli belirtileridir. Ancak zaman zaman bu belirtilere sahip olmayan kişilerde de düşük çoktan gerçekleşmiş olabilmektedir. Bu nedenle hamilelik süresinde doktor kontrolü oldukça önemlidir. Düşük belirtileriyle karşılaşıldığı anda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Düşüğe Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Gebelikte düşüklerin yaşanması genetik sebeplerle olabileceği gibi anne adayının tutumuyla da doğrudan ilgilidir. Düşüğe neden olan genetik etmenler;

 • Yaş faktörü (40 ve üstü yaşlarda düşük ihtimali yüksektir)
 • Rahim, yumurtalık ve döl yatağında mevcut sorunlar
 • Şeker, tansiyon, böbrek hastalıkları vb. birçok hastalık
 • Enfeksiyonlar vb.

Düşüğe sebep olan önemli doğal faktörlerdir. 5 haftalık hamilelikte düşükler yaşanabildiği gibi bu nedenlere bağlı olarak düşük tehlikesi hamilelik sürecinde devam edebilir.

Hamilelikte Düşükten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gebelikte düşüğe neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. Doğal ve yapısal sorunlardan dolayı düşük tehlikesi olmasa bile annenin tutumu düşüğe sebep olabilir. Kanama olmadan düşük olur mu? Sorusu da bu kapsamda yanıtlanacak olursa cevabı evettir. Düşükten korunmak için;

 • Alkol, sigara ve ilaç kullanımı
 • Radyasyon ve çeşitli kimyasallara maruz kalmak
 • Enfeksiyonlar ve diğer hastalıklar
 • Yanlış beslenme vb.

Durumlardan uzak durmak ve hayatı hamileliğe göre düzenlemek düşüklerin %80 önüne geçecektir. Düşüklerin başlıca sebebi olarak annenin davranışları ve tutumudur.

Düşüğün Tedavisi Var Mıdır?

Düşük gerçekleştiği andan itibaren bu durumun maalesef geri dönüşü yoktur. Ancak düşük riski yüksek kişilerin gözlem altında tutularak belirli yöntemlerle düşük yapmalarının önüne geçilebilmektedir. Düşük riski nasıl anlaşılır, düşüğün nedenleri nelerdir gibi soruların bilinmesi bu yüzden oldukça önemlidir. Düşük gerçekleştikten sonra kürtaj yoluyla tedavi başlar. Bu süreç annenin sağlığının korunması ve gelecekte tekrar hamile kalabilmesi için oldukça önemlidir. Aksi takdirde düşük yapıldıktan sonra çeşitli enfeksiyon ve zehirlenme riskleri oluşabilmektedir. Düşük yapıldıktan sonra; ciltte lekeler, yüksek ateş, üşüme ve sürekli ağrılar hissedilirse mutlaka tekrardan doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Gebelik döneminde dikkatli olunur ve doktor gözetimi ihmal edilmezse düşük riski büyük ölçüde azalacaktır.

Etiketler

Anne Günlüğü