Hamilelikte Düşük, Düşük Nedenleri ve Düşüğe Karşı Alınacak Önlemler

Hamilelikte Düşük, Düşük Nedenleri ve Düşüğe Karşı Alınacak Önlemler

Kişinin son  adet başlangıcından itibaren hesaplanan yirminci gebelik haftası öncesinde fetüsün vücuttan herhangi bir sebeple atılması durumuna düşük denir. Anne adayı gebe kaldığını anladığından itibaren bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekir. Kadın doğum uzmanıyla bereber gebeliğin seyrini incelemek ilk yapılması gerekendir. Eğer gebelikte sorun olursa ilk müdahale hemen yapılabilir.

Düşük halinin oluşması, vajinal kanamanın oluşmasıy ile başlar. Tüm gebeliklerin %30 ile % 40’ında oluşur. Bebek için risk teşkil edebilir. Araştırılan gebeliklerin % 15 ile % 20’si kendiliğinden düşükle sonuçlanmaktadır. Gebeliklerin ilk haftalarında, gebelik hormonunun (BHCG) kan düzeyine bakılmak suretiyle saptandığı durumlarda ise düşük oranı % 40’a çıvarlarına kadar yükselebilir. Tüm düşüklerin % 80’i ilk 3 ay içerisinde oluşmaktadır.
Düşük Çeşitleri

Düşüklerin birden çok farklı durumu bulunmaktadır. Sıralama yapmak gerekirse;

Anembryonik gebelik : Gebelik kesesinin gelişip, içinde bebeğin gelişmediği durumdur. Yapılan ultrason kontrolünde gebelik haftasına göre embriyo görülmesi gerekirken, embriyonun görülememe durumudur.

Engellenemeyen düşük : Kanama miktarının artarak ilermesi , rahim ağzının incelmesi ve rahmin açıldığı, fakat henüz fetüsün atılmadığı durumdur. Bu dönemde anne adayının şiddeti giderek artan ve kramp şeklinde ağrıları mevcut durumdadır.

Tamamlanmamış düşük : Düşük işleminin henüz sona ermediği, rahmin içinin tamamen boşalmadığı durumdur.

Tamamlanmış düşük : Düşük durumuun kendiliğinden  başlayıp bitmesi durumudur. Bu tarz durumlarda  rahmin içi tamamen boşalmış durumdadır.

Missed abortus : Anne adayının  karnında fetüsün öldüğü durumdur.

Tekrarlayan düşük : Birden fazla düşük olması halinde tekrarlayan düşük ortaya çıkmış demektir.

Gebelikte Düşük Nedenleri :

Yirminci haftadan önceki dönemdeki düşüklerin nedenlerinin % 50’sine kromozom anormallikleri neden olabilir. Kromozom sayısının 46 olması gerekirken bir fazla olması yani 47 tane olduğu (Trizomi) durumdur. Yada kromozom sayısının 46 olaması grekiken bir eksik olduğu yani 45 (monozomi) olduğu durumlarda düşük oranı yüksek derecede artış göstermektedir. Başka düşük sebeplerini ise şöyle sıralayabiliriz :

– Daha önce yapılmış doğum sayısı

– Bebeğin yapısal durumu (ilerlemiş olan anne ve babanın yaşı buna sebep olabilir)

– Hormonal yetmezlikler (Son doğumun bitti tarihten sonraki üç ay içerisinde tekrar gebe kalınması durumudur)

– Aşırı kafein tüketilmesi

– Rahim içi yapışıklıklar, şekil bozuklukları ve rahim ağzı yetersizlikleri

– Kontrolsüz tiroid ve şeker hastalığı

– Konnektif doku rahatsızlıkları (bağ dokusu, deri, kemik hastalıkları)

– İlaç, sigara, alkol ve diğer zararlı madde alışkanlıkları

– Enfeksiyon hastalıkları

– Radrasyona maruz kalınması

– Tekrarlayan ve birden fazla olan düşükler

– Kronik böbrek hastalıkları

– Anne adayının kanama ve pıhtılaşma sistemindeki bozukluk ve düzensizlikler

– Genetik olan ve soyla geçen hastalıklar

Düşüğe Karşı Alınması Gereken Önlemler ise;

Düşüklerin sebepleri ve yapılabilecekler konusunda ise bir sonraki hamileliğin oluşmasından sonra bir kadın doğum uzmanına başvurmak ve altta yatan sebeplerin araştırılmasına izin vermek vermek gerekir. Düşüğe neden olan sebeplerin birçoğunu zaman bakımından ve tetkik olarak hamilelik döneminde gerçekleştirmek daha zor
olması sebebiyle, bir sonraki gebelik olmadan önce tanı koyulması ve tedavi edilmesi ileride olacak olan gebelik için önemlidir.

Gebelik döneminde kanamanız olur ise hemen bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir. Eğer 1. ayda, 2. ayda veya 3. ayda yani bu üç ayda kanama olursa, doktor kontrolünde hastahanede yatarak tedavi görülmeli ve kanama bitene kadar yataktan çıkılmamalıdır. Yorucu egzersizlere ve cinsel birleşme gibi her türlü fiziksel aktiviteye son verilmelidir.

Eğer kanama durursa ve ağrılar son bulursa sağlıklı bir bebek dünyaya getirilebilir. Fakat bir düşük kaçınılmaz ise görünüyorsa bu durumu öneleyebilmek için doktorların yapacağı çok fazla şey yoktur. Komplet ve kısmi düşükler her zaman hastanede tedavi edilmektedir. Uzmanlar düşürülen bebeklerle ilgili ailelere şöyle söylemektedirler: “Düşük sebebiyle kaybedilen bebekler için anne ve baba adayları üzülmemelidir. Çünkü sağlıksız ve problemi olan bebekler düşer.”

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. Verdıgınız bu guzel bılgıler ıcın tesekkur ederım

  2. Mehaba 5aylik 18hafta 4gunluk hamileyim gebeligimin basindan beri kasiklarimda agrim var doktor dusuk riskin var diyor 1 aydir