Hamilelikte Domates Yenir Mi?

Hamilelikte Domates Yenir Mi?

Gebelik süreci, anne ve bebek adayı tarafından oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Annenin hayatında ki tüm değişkenler, bebek üzerinde de etki etmektedir. Gerek psikolojik olarak gerekse yenilen yemek ve içilen içeceklerde bebek üzerinde etki yaparak, ya olumsuz ya olumlu bir etki ile geri dönüş yapmaktadır. Anne adayları, bu süre içerinde hem çevre tarafından hem de kendisi açısından oldukça dikkatli olmalıdır. Sağlıklı bir gebelik süreci ve sağlıklı bebeklerin dünyaya gelebilmesi için önemli konulardır. Bebeğin sağlıklı bir gelişim sürebilmesi için de annenin, vitamin ve mineral ihtiyacını dozunda karşılaması gerekir. Bazen yararlı yiyecekler bile dozu aşıldığında, yan etki sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır. Domates de, vitamin ve mineral açısından oldukça bol olan ve anne adaylarının tüketmesi gereken bir bitki türüdür.  İçeriğinde; B6, B12, C gibi vitaminler ve kalsiyum, demir, sodyum, potasyum gibi mineralleri barındırır. Aynı zamanda domates düşük kaloriye sahip olmasından dolayı, anne adaylarının gebelik sürecinde kilo almadan sağlıklı beslenebilmesine yardımcı olur. Domates, ölçülü oranda alındığı sürece her zaman yenilecek bir besindir. Fakat domatesi yerken, sera ürününü değil; mevsiminde taze olarak yetişen domateslerin tercih edilmesi gerekir. Yaz sebzesidir ve bunu kış ortasında yemek çok yararlı bir davranış olmaz. Sadece domates için değil tüm sebze ve meyveler için geçerli olup,  hepsinin mevsiminde doğal olarak yenilmesi gerekir.

Hamilelikte Domates Tüketiminin Faydaları

Domates yalnızca annenin vücut gereksinimlerini karşılamak için değil, anne aracılığıyla bebeğinde ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça uygun bir besin türüdür.

Domatesi yemek kadar suyunu içmekte önemlidir. İçilen domates suyu annenin halsizliğini alarak, enerjisinin yükselmesine yardımcı olur.

Bebeklerin saç gelişimi üzerinde de etkilidir ve daha sağlıklı ve gür bir saç yapısına sahip olmasına yardımcı olur.

Domates içeriğinde bulunan C vitamini de, sağlıklı diş etleri oluşumunda ve kemiklerin sağlıklı bir yapıda olmasını sağlar.

İçeriğinde bulunan bir diğer vitamin ise K vitaminidir. Bu vitamin kan kaybını önlemede ve fazla kan kaybının yol açacağı anemiyi durdurma etkisine sahiptir. Özellikle doğum sırasında anne adayı, kan kaybı açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçten geçer.

Hamilelik sürecinin diğer bir önemli noktası ise, folik asit ihtiyacının giderilmesidir. Folik asit genelde gebeliğin ilk haftalarında, bazen de gebe kalmadan alınmaya başlanır. Vücut üzerinde yeni hücre oluşumu ve  DNA sentezi üzerinde etkilidir. Bebek için önemli noktası ise, omurgasında ve beyninde oluşacak hasarlara karşı koruyucu yapıda olmasıdır. Domates, folik asit içermesinden dolayı bu konuda da önemli bir besin türüdür.

Hamilelikte Domates Tüketiminin Zararları

Domates, yeterli ölçüde alındığı sürece, çok faydalı bir besindir. Bunun zarara dönüşmesi de, dozun ayarlanamamasından kaynaklanır. Fazla alınması sindirim ve mide sıkıntılarına yol açar. Gaz problemi de diğer bir zarar kısmıdır. Aynı zamanda alerji yapabilen yapısından dolayı, alerjik reaksiyona yatkın anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir durumdur.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Mantar Yenilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi