Hamilelikte Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelikte Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelikte doktor değiştirmek genellikle tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir mecburiyet olmadığı sürece gebelik boyunca aynı doktora gitmeniz ve doğumu da doktorunuzun gözlemi altında gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Doktorun doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında vereceği tavsiyeler oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorun anne ve bebeği iyi tanıyor olması hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Hamilelikte Doktor Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik boyunca sizin ve bebeğinizin gelişimini yakından takip edecek ve doğumu gerçekleştirecek olan doktorun aynı olması büyük önem taşımaktadır. Rahat bir gebelik süreci yaşamanıza yardımcı olacak kişide yine doktorunuzdur. Bu nedenle doğum için doktor seçimi gerçekleştirirken, doktorun;

  • Deneyimli ve uzman olması
  • Sürekli iletişim kurulabilmesi
  • Doktor referansları ve
  • Uyumluluk

Gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Doktor seçimi yaparken bu kriterlere dikkat ederek sizin için en uygun doktoru seçmeniz ve bir daha doktor değişimi yapmamanız tavsiye edilmektedir.

Gebelik Sürecinde Doktorla İletişim Nasıl Olmalıdır?

Gebelik bilindiği üzere 40 – 41 haftalık oldukça uzun bir dönemi kapsamaktadır. Bu nedenle hamilelik süresince dikkatli olmak ve doktor kontrolünü asla ihmal etmemek gerekmektedir. Hem anne hem de bebek sağlığı için özellikle doktorun gözlemleri ve tavsiyeleri rahat bir gebelik süreci yaşanmasına yardımcı olacaktır. Doğumla ilgili doktora sorulması gerekenler tereddüt edilmeden doktora sorulmalıdır. Bunun yanı sıra doktorunuzla devamlı iletişim halinde olmanız ve yaşadığınız en ufak bir değişimi bile doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Doktor seçiminizi de yine doktorun iyi iletişim kurup kuramadığına göre değerlendirerek yapmanız tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Doktor Kontrolü Ne Sıklıkla Olmalıdır?

Gebeliğin kesinleştiği tarihten en kısa sürede uzman bir doktor kontrolüne başlamanız gerekmektedir. Bu aşamada yapılan ultrason, tahliller, tansiyon ölçümü vb. teknik konular kapsamlı bir şekilde uygulanır. Bu işlemelerden 2 hafta sonra bebeğin hayati kontrolleri yapılmak üzere tekrar doktor ziyaretine gitmeniz gerekmektedir. Doğum için doktor seçimi de gebelik kesinleştikten sonra hemen yapılmalıdır. İlk kontrolden son kontrole kadar doktorun belirlediği süreler içinde düzenli doktor kontrollerine gitmeniz gerekmektedir. Kişiden kişiye bu durum değişiklik gösterebilir.

 

Doğum İçin Hastane Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğum için doktor seçimi kadar hastane seçimi de oldukça önemlidir. Çoğu zaman doktor seçimine gösterilen özen hastane özelliklerine gösterilmediği için çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle doktor ve hastane seçimi birlikte yapılmalı ve mümkünse aynı hastanede çalışan doktorla çalışılmalıdır. Doğum için hastane seçerken, hastanenin;

  • Hijyenik koşulları
  • Hastane politikaları ve ilkeleri
  • Konumu
  • Yeni doğum bakım ünitesinin özellikleri

Dikkate alınarak hastane seçiminizi gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda olası aksiliklere karşı doğum için bir b planı yapmanızda alınması gereken bir önlemdir. Aynı hastanede doktor değiştirmek bile bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle verilen tüm tavsiyelere uymanız sizin yararınıza olacaktır.

Etiketler

Anne Günlüğü