Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir?

Hamilelik dönemi içerisinde en sık karşılaşılan sorunlardan  biri de diş ağrısıdır. Bununla birlikte diş eti çekilmeleri ve diş eti ağrıları da meydana gelmektedir. Anne adayının ağrı kesici ya da herhangi bir ilaç kullanamamasından dolayı çeşitli yöntemler diş ağrısına iyi gelebilmektedir. Daha çok bitkisel yöntemlerin kullanılması diş  ağrısında kişinin daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Hamilelik döneminde bazı kadınların yirmilik dişleri henüz çıkmadığından dolayı bu dişlerin ağrısı da söz konusu olmaktadır. Fakat bunun dışında diğer dişlerde de ağrı meydana gelebilmektedir. Ayrıca diş eti ağrıları ve damak ağrıları da ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun ile başa çıkabilmek için çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Normal zamanlarda da bu yöntemlerin diş ağrısını hafiflettiği görülmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Bitkisel Çözümler 

Vücutta meydana gelen ağrılardan en acı olanı da diş ağrısıdır. Fakat hamilelik döneminde diş ağrısından dolayı çok fazla sıkıntı yaşayan kadınlar olmaktadır. Ağrıyan diş üzerine bir diş sarımsak ısırılarak koyulduğunda ağrının azda olsa azaldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra devamlı olarak karanfil çiğnenmesi ağız içerisindeki bakterilerin ölmesini sağlar. Ayrıca ağrıyan dişin uyuşmasında kolaylık sağlamaktadır.

Hamilelik döneminde ağrı yapan dişin misvakla ovulması ağrılarda hafifleme sağlar. Diş etinin uyuşturulması için bu yöntem çok sık uygulanmaktadır. Bu dönemde kullanılan ağrı kesiciler genel olarak parol ağrı kesici şurup olmaktadır. Fakat elma sirkesi içerisine atılan çörek otu ve tuz kaynatılıp ağız içerisinde gargara yapılırsa ağrının hafiflediği görülebilmektedir.

Çin yağı mentollü yapısı ile diş etlerinin uyuşmasını sağlayabilmektedir. Diş etleri uyuştuğundan dişteki ağrının da kesildiği bilinmektedir. Bu nedenle diş etlerinin çin yağı ile ovulması ağrının kesilmesine yardımcı olabilir.

Hamilelik döneminde ayrıca bir miktar kekik su ile kaynatılıp gargara şeklinde kullanılabilmektedir. Bu sayede ağız içinin tamamen uyuşması sağlanır. Hamilelikte diş ağrısına engel olmak için uygulanan bitkisel yöntemler bebek sağlığının da korunmasına yardımcı olmaktadır. Annenin ilaç kullanması mümkün olmadığından genel olarak gargara şeklinde ağız içini uyuşturması ağrıların azalması için en faydalı yöntemlerden biri olmaktadır.

Aspirin ve zeytinyağı ile yapılan işlemde diş ağrısının hafifletilmesi için kullanılabilir. Bu dönemde kişinin ağrı hafifletici yöntemleri tercih etmesi her zaman daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Diş Bakımı 

Normal süreçte diş bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dişlerin temizliğine özen gösterilerek dişlerin fırçalanması ve ağız içinin bakterilerden arındırılması gerekmektedir. Bu sayede uzun süre dişlerin daha sağlıklı olması sağlanır.

Dişlere ve diş etine uygun ürünlerin tercih edilerek ağız bakımının yapılması gerekir. Dişlerdeki çürükler zamanla diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Hamilelik öncesinde dişlerin detaylı temizliğinin yapılması bir uzman bakımı ile olmalıdır. Hamilelik esnasında diş bakımına da dikkat edilmelidir.

Düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve ağız bakımının yapılması hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için önemlidir. Annenin diş etlerinde yaşadığı sıkıntılar hamilelik döneminde tedavi edilme olasılığı oldukça düşürmektedir. Bu nedenle dişlere olduğundan daha fazla özen gösterilmelidir.

Sabah akşam olmak üzere günde iki kez fırçalanması gereken dişlerin ayrıca ağız içi temizliğinin de yapılması gerekmektedir. Yemek yedikten sonra dişlerin ve ağız içinin temizlenmesi oldukça önemlidir. Bakterilerin ağız içinde yerleşmiş olması farklı hastalıkların da meydana gelmesini etkilemektedir.

Sağlık açısından ağız ve diş sağlığında düzenli aralıklar ile doktor kontrolünün yapılması hamilelik döneminde de kişinin rahat etmesini sağlar. Diş sağlığında özellikle bu dönemde meydana gelen ağrı ve sızılar anne adayını çok fazla huzursuz hissettirmektedir.

Ağız ve diş sağlığında dişlerin bakımı diş yapısına uygun ürünler ile yapılmalıdır. Dişlerin hassasiyetinden dolayı ağrı yapması veya dolgu gerektiren durumlarda kişinin yeme alışkanlıklarına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Doğumdan sonraki dönemde de bir süre dişlerde ağrıların meydana gelmesi kişinin sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Bu süreçte bu sorunlar ile karşılaşmamak için gerekli kontrollerin uzman tarafından yapılması gerekir. Sağlıklı dişlere sahip olmak için düzenli ağız bakımı yapılmalı ve dişlerin her gün fırçalanması gerekmektedir. Dişlerde meydana gelen herhangi bir sorunda mutlaka uzman desteğinin alınması gerekir. Hem anne hem de bebek sağlığı için bu duruma özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anne Karnındaki Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü