Hamilelikte Dereotu Yenir mi?

Hamilelikte Dereotu Yenir mi?

Bayanlar hamilelik dönemlerinde beslenmelerine ekstra önem göstermelidir. Sadece yeterli ve dengeli beslenme değil bazı gıdaların hamilelik döneminde zararlı olması dikkatleri nasıl beslenmeliyim, nelerden uzak durmalı, neleri fazlaca tüketmeliyim sorularını ortaya çıkarmaktadır. Anne ve bebek sağlığının korunması, bebek gelişiminin de teşviki için anne adaylarının ne tüketmesi gerektiği net olarak ortaya koyulmalıdır. Beslenme konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de maydanoz, dereotu, nane gibi yeşil sebzelerin hamilelere zararlı olup olmadığıdır. Normal beslenme diyetinde oldukça yararlı olmakla birlikte hamilelik oldukça farklı bir metabolizmanın ürünü olduğu için dikkat edilmelidir. Hamilelikte dereotu yenir mi sorusunun cevabı evet, olmakla birlikte ölçüsüne kesinlikle dikkat edilmelidir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu düşünülerek dereotu bu özel dönem boyunca az miktarda tüketilmeli, kişisel alerjik reaksiyonların ortaya çıkma olasılığına karşı mutlaka gebeler doktoruna danışmalıdır.

Hamilelikte Dereotunun Faydaları

Dereotu oldukça faydalı bir sebzedir. Dolayısıyla hamilelik döneminde de pek çok yarar sağlamaktadır. Sadece hamilelikte dereotu aşırıya kaçılmadan sınırlı miktarda tüketilmelidir. İlk olarak dereotunun en bilinen özelliği anti-bakteriyel ve antioksidan etkisinde olmasıdır. Bu sayede hamileler için çok tehlikeli olan enfeksiyonları önlemekte, serbest radikallerle savaşmakta etkili olmaktadır. Ayrıca dereotu yüksek miktarda içerdiği kalsiyum nedeniyle kemikleri güçlendirerek, gebeliğe nedeniyle vücuttaki kaynakların tüketilmesine bağlı kemik erimelerini önlemekte, ayrıca vücuda detoks yaparak rahatlatmaktadır.

Hamilelikte dereotu günlük beslenmeye düzenli şekilde ilave edilmelidir.  Düzenli kullanımda yine yüksek miktarda demir içermesinden dolayı demir depolarının tükenmesine bağlı kansızlığın tedavisinde etkili olmaktadır. Bunlara ek olarak dereotunun dezenfektan etkisi nedeniyle mantar hastalıklarına ve mantardan kaynaklı dizanteri gibi hastalıklara faydası bulunmaktadır. En önemlisi de hamilelerin dozu aşmadan düzenli olarak dereotu tüketmeleri fetüsün (anne karnındaki gelişme çağındaki bebek) gelişmesine katkı sağlamaktadır. Çünkü bu sebze yüksek miktarda çinko içermekte olduğundan annedeki çinko eksikliğini önleyerek bebeğin gelişimine destek sağlamaktadır.

Hamilelikte Dereotu Ne Kadar Kullanılmalı?

Dereotu hamilelik boyunca düzenli olarak kullanılabilen, faydalı olan ancak aşırı yemekten kaçınılması gereken bir sebzedir. İnsan sağlığında bireysel farklar da olabileceğinden doktora başvurarak tüketilmesinde fayda vardır. Dereotu birkaç dalı geçmeyecek şekilde salatalarda, yoğurda karıştırılarak, haşlama et ürünlerinin, omlet ve menemenin üzerine serpilerek, evde hazırlanacak sandviçlerin içinde tüketilmelidir.

Aşırı Tüketildiğinde Zararları

Dereotu sayısız faydalarının yanında aşırı tüketilirse hamilelere zararlı olmaktadır. Sözü edilen zararlar mentrasyon döngüsünü uyararak adet kanamalarına neden olması, dolayısıyla da düşük riskinin ortaya çıkması haricinde ciltte alerjilere neden olarak tahriş yapması şeklindedir. Hamilelik döneminden sonra dereotu sınırsız şekilde kullanılabilmektedir. Hatta emzirme döneminde süt arttırıcı etkisi sayesinde işinize çok yarayacak sebzeler arasında yer almaktadır. Bu yararlı sebzeyi doz aşmamak suretiyle yaşamınızın her aşamasında yer vererek sağlıklı yaşamınıza iyi bitkisel bir katkı sağlamanız mümkündür.

 

Etiketler

kalemsilgi