Hamilelikte Depresyon Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Depresyon Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Depresyon Olma Sebepleri

Gebelikte depresyon çok zor ve hassas bir konudur. Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, kadınların yüzde 14’ü ile yüzde 23’ünün gebelik sırasında bir takım depresyon belirtileri gösterdiğini ortaya konmuştur. Hamile kadının ve ailesinin mücadele etmesi gereken birçok soru vardır. Gerçekten depresyondan mı acı çekiyor yoksa davranışları normal gebelik hormonlarından mı kaynaklanıyor bu durumu iyi analiz etmek gerekiyor. Eğer depresyondan acı çekiyorsa, buna ait çözümler üretilmelidir. Bu durumda ailesi ne yapabilir? Veya bebeğe zarar vermeyecek herhangi bir tedavi var mıdır? Bu konuların araştırılıp çözümlere kavuşturulması oldukça önemlidir.

Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler nedeniyle bir kadın depresyondan acı çektiğini fark etmeyebilir. Başlangıçta depresyon, kaygı, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve gebelikte tipik diğer birçok belirtiler farklı görünmeyebilir. Bununla birlikte, bir kadın depresyondayken bu belirtiler daha sık ve şiddetli bir şekilde meydana gelir. Eğer depresyonda belirtiler iki haftadan fazla sürer kadının dünyaya yeni bir hayat getirme sevincini önlemesi engellenir. Ayrıca kalıcı hüzün, değersizlik duyguları veya intihar düşünceleri gibi açıkça depresyon ile ilişkili diğer belirtileri de yaşayabilir.

Geçmişte bir kadın depresyondan muzdarip olursa, durumu daha önce hiç depresyon yaşamamış bir kadından daha hızlı görülebilmektedir. Depresyondaki herhangi birinin yardım istemesi önemlidir. Bu nedenle depresyonunu tanımayan bir kadın, durumunun farkında olan bir kadından daha büyük risk altındadır. Depresif bir gebe kadının kendine ve doğmamış bebeğine bakma iradesi olmayabilir. Yiyeceği yemekleri düzgün yemiyor olabilir. Bu gibi durumlarda sigara içebilir veya hayati tehlike oluşturan davranışlarla meşgul olabilir. Sonuç olarak, bebeği de gelişimsel problemlerle birlikte doğabilmektedir.

 Hamilelik Durumlarında Depresyonun Tedavi Edilmesi

– Tıbbi bakım aramaya karar verdikten sonra, depresyondaki hamile bir kadın doğmamış çocuğuna zarar vermeyecek tedavileri arayacaktır. Depresyon için tek tedavinin anti depresan ilaç olduğunu varsayılmamalıdır. Hafif depresyonla baş etmesine yardımcı olabilecek birçok başka terapi vardır. Bu terapiler egzersiz, akupunktur, psikoterapi ve destek gruplarını içermektedir.

– Egzersiz, ruh halini yükselten beyindeki endorfinleri serbest bırakarak depresyonu hafifletmeye yardımcı olur. Depresyonu kötüleştirebilen ve sakinleştirici bir etkisi olan vücut ısısını artıran bağışıklık sistemi kimyasallarını azaltır.

– Araştırmacılar son zamanlarda akupunkturun depresyon belirtilerini hafifletebildiğini gösterdi. Yapılan bir araştırmaya göre 2010 yılı çalışmasında depresyona özgü akupunkturun, önemli bir depresif bozukluk riski altında olan gebe kadınlarda depresyon belirtilerini azalttığı sonucuna varılmıştır. Bu tip akupunktur, depresyonun hafifletilmesi ile ilişkili olduğu bilinen akupunktur noktalarını da hedeflemektedir.

– Psikoterapi yöntemi yıllarca depresyon tedavisinde kullanılmıştır. Bu yaklaşım ilişkilerdeki gerilimi azaltmaya odaklanan kişiler arası terapi, kötümser düşünce ve inançları tanımlayan bilişsel davranışçı terapileri değiştirmek için çalışmalar içermektedir.

– Destek gruplarının, depresyondan muzdarip kişilerin belirtilerini azalttığı ve benlik saygısını geliştirdiği kanıtlanmıştır. Çevrimiçi de dahil olmak üzere her yerde depresyon destek grupları vardır ve hastanın rahatça katılıp buralardan yardım alması da oldukça önemlidir.

 Hamile Kadınların Tedavisindeki Doğal Tedaviler

   Diyet ve Beslenme

Pek çok gıdalar ruh hali değişikliklerine, stres ve zihinsel berraklığı idrak etme becerisine bağlıdır. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak gıdalarla vücudunuza yakıt vermeye başlamak için bilinçli bir karar vermek gerekmektedir.

 Yeterli Seviyede İstirahat Etmek

Uyku eksikliği beden ve zihin stres ve gündelik zorlukları üstesinden gelme yeteneğini büyük ölçüde etkiler. Uyuyacağınız ve aynı anda kalkmanız için rutin bir uyku programı oluşturmaya çalışmaya özen göstermek gerekmektedir.

Bitkisel İlaçlar

Ruh hallerini ve serotonin hormonunu etkilediği bilinen bitkisel ile vitamin takviyeleri vardır. Magnezyum, B6 vitamini ve çiçek ilaçlarını kullanıp kullanmayacağınızı doktorunuzla konuşmak en iyi tercih olmalıdır. Bunların birçoğu anti depresanlarla birlikte kullanılamaz ve hamile kadınlar için dozaj üzerinde değerlendirilmelidir.

Hamilelikte Depresyon Bebeğime Zarar Verebilir Mi?

Tedavi edilmeyen depresyon, anne ve bebek için potansiyel tehlikeli risklere sahip olmaktadır. Tedavi edilmeyen depresyon düşük beslenme, sigara içme, erken doğum, düşük doğum ağırlığına ve gelişimsel problemlere neden olabilecek intihar davranışına neden olabilir. Sürekli olarak depresyona giren bir kadın, kendisini ya da gelişmekte olan bebeğini yeterli derecede bakıma alma gücüne sahip olamama sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Depresyona maruz kalan annelere doğan bebekler daha az aktif olabilirler, depresyona maruz kalmamış annelere doğan bebeklere kıyasla daha az ilgi görürler ve daha heyecanlı olabilirler. Doğru yardımı almanın hem anne hem de bebek için önemi oldukça fazladır.

 

Etiketler

kalemsilgi